Poleć znajomemu

111 mandatów dla placówek handlowych po kontrolach PIP z 15 sierpnia

111 mandatów dla placówek handlowych po kontrolach PIP z 15 sierpnia

223 osoby bez szkoleń bhp w 580 placówkach handlowych skontrolowanych 15 sierpnia. Podczas kontroli inspektorzy PIP ujawnili wiele nieprawidłowości nie tylko w zakresie nieprzestrzegania zakazu pracy pracowników etatowych w dni świąteczne, ale również w zakresie bhp. Zobacz, jakie nieprawidłowości stwierdzali najczęściej inspektorzy i za co karali.

15 sierpnia br. w przypadających tego dnia Święcie Wniebowzięcia NMP i Święcie Wojska Polskiego Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła 1176 małych sklepów i 291 placówek wielkopowierzchniowych. Jak podkreślał, na konferencji prasowej, Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć – Nie wszystkie kontrole zakończono, m.in. ze względu na nieobecność właścicieli sklepów, a także przypadki utrudniania czynności kontrolnych.

Nie mniej jednak kontrole do 5 września br. udało się przeprowadzić i zakończyć w 580 placówkach handlowych, w tym:

  • 26 wielkopowierzchniowych i
  • 554 mniejszych sklepów,

Inspektorzy PIP pouczali i karali właścicieli sklepów  

Inspektorzy pracy ujawnili w sumie 485 wykroczeń przeciw prawom pracownika. 111 osób zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę ponad 120 tys. złotych. Do sądu skierowano 7 wniosków o ukaranie. Wobec 95 osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego w formie ostrzeżenia lub pouczenia.

Wśród skontrolowanych małych sklepów przepisy o zakazie pracy 15 sierpnia złamał co piąty. Inspektorzy pracy stwierdzili w tych placówkach handlowych wykonywanie pracy przez pracowników lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, które zawarte zostały w warunkach właściwych dla stosunku pracy.

Placówki handlowe zapominają o szkoleniach bhp

  • 181 pracowników nie zostało poddanych profilaktycznym badaniom lekarskim,
  • 223 osoby nie były przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś
  • 8 osób świadczyło pracę bez zawarcia umowy, czyli na czarno.

Sierpniowe kontrole to nie jednorazowa akcja PIP. Szef PIP zapowiedział, że jeszcze w tym roku inspektorzy przeprowadzą kolejne kontrole w święta.

Źródło:  www.pip.gov.pl