5 zasad gwarantujących właściwy dobór odzieży ochronnej

07.08.2023AKTUALNE

5 zasad gwarantujących właściwy dobór odzieży ochronnej

Składając zamówienia na odzież ochronną wielu pracodawców, pracowników służby BHP zadaje sobie pytanie, w jaki sposób ochronić pracownika przed zagrożeniami na jego stanowisku pracy? Noszenie odzieży ochronnej to sposób skuteczny, jeśli jest prawidłowo stosowany. Oto 5 wskazówek, dzięki którym będziesz mieć pewność, że właściwie dobrałeś środki ochrony indywidualnej w swojej firmie.

Korzyści 

Ten tekst wskaże Ci:

  • jakie zasady stosować przy wyborze odzieży ochronnej

  • na co zwrócić uwagę wybierając odzież ochronną dla pracowników

  • jak uniknąć nieudanego zakupu środków ochrony indywidualnej 

Czytaj także: Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?

Co brać pod uwagę przed zakupem odzieży ochronnej?

Musisz zapewnić swoim pracownikom odzież ochronną? Zastanawiasz się, jaka powinna być to odzież? Oczywiście przede wszystkim skutecznie chroniąca Twoich pracowników. Będzie tak wówczas, jeżeli przy jej wyborze zwrócisz uwagę na poniższe zasady i wskazówki.

Ocena zagrożenia

W pierwszej kolejności należy ocenić zagrożenie: w jakich obszarach zakładu powinna być noszona odzież robocza, przed czym ma ona chronić? Jakie normy należy uwzględnić?

Rodzaj odzieży

Należy przeanalizować aktualnie posiadaną odzież. Jakie ma ona zalety i wady? Co innego powinno być w nowej odzieży?

Koszty teraz i później

Odzież ochronna musi być prana i konserwowana w sposób profesjonalny, by mogła zachować swe funkcje ochronne. Tym zajmują się z reguły firmy dostarczające odzież ochronną. Należy zawsze sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferuje taka firma.

Testuj zanim zakupisz odzież ochronną

Test odzieży - co mówią pracownicy?

Odzież ochronna musi być sprawdzona w realnych warunkach w miejscu, gdzie będzie wykorzystywana. Na ile skutecznie chroni ona rzeczywiście przed istniejącymi w danym miejscu zagrożeniami, na przykład przed wykorzystywanymi chemikaliami lub bardzo wysoką temperaturą?

Sprawdzian w praktyce - czy odzież się nadaje?

Odzież ochronna powinna zostać przetestowana i oceniona przez pracowników. Czy można wykonywać wszystkie ruchy bez skrępowania? Czy dana odzież ochronna zapewnia niezbędną ochronę?

Tego należy unikać przy doborze odzieży ochronnej:

Kupowanie odzieży ochronnej bez konsultacji
Aby dobrze i bezpiecznie wyposażyć pracowników w odzież ochronną, należy zasięgnąć porad i konsultacji: wewnętrznych – u specjalisty ds. bhp w zakładzie oraz zewnętrznych – u kompetentnego usługodawcy dostarczającego odzież ochronną.

Samodzielne usuwanie uszkodzeń
Każda zmiana w certyfikowanej odzieży wymaga uprzedniego sprawdzenia przez placówkę certyfikującą. Szczególnie dotyczy to kwestii skracania rękawów. 

Nieinformowanie pracowników
Do obowiązków pracodawcy należy także - na przykład w oparciu o instrukcje obsługi - informowanie pracowników o rodzaju odzieży ochronnej i zasadach korzystania z niej.

Pranie odzieży ochronnej przez pracowników
Odzież ochronna nie powinna być prana wraz z innymi ubraniami w domowej pralce, bowiem na skutek tego może ona utracić swe właściwości ochronne.

Kompromisy
Nie wystarczy zapewnić średniego poziomu ochrony stosując środki ochrony indywidualnej, dopiero optymalna ochrona poprawia stopień bezpieczeństwa przewidziany przepisami prawnymi. Usługodawcy oferujący tekstylia wspierają swoich klientów także i w tej kwestii.

Źródło:

Silvia Mertens
dyplomowaną inżynier w dziedzinie techniki odzieżowej,
menedżerem produkcji w firmie MEWA w Wiesbaden,
oferującej usługi w zakresie tekstyliów.
Doradza klienta w zakresie odzieży ochronnej