Ogłoszenie konkursu ZUS o dofinansowanie działań na rzecz poprawy warunków pracy coraz bliżej

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
28.03.2018AKTUALNE

Ogłoszenie konkursu ZUS o dofinansowanie działań na rzecz poprawy warunków pracy coraz bliżej

Od stycznia 2018 r., w związku ze zmianami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, obowiązują nowe zasady dofinansowania działań na cele prewencji wypadkowej z funduszy ZUS. Obecnie wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą i rozpatrywane w drodze konkursu. O to, kiedy wystartuje konkurs i na jakim etapie są przygotowania do jego ogłoszenia zapytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza, Rzecznika Prasowego ZUS.

Na jakim etapie są obecnie przygotowania do ogłoszenia konkursu dla firm związanego z poprawą warunków pracy?

- Obecnie trwają prace nad opracowaniem Regulaminu konkursu, kryteriów wyboru i oceny wniosków oraz innych dokumentów, niezbędnych do przeprowadzenia konkursu, a także procedowania złożonych wniosków.

Jakie są najważniejsze zmiany w konkursie, w stosunku do poprzednich lat?

- Zmiany dotyczą głównie sposobu przyjmowania wniosków o dofinansowanie. Obecnie będzie to tryb konkursowy. Dotychczas ZUS przyjmował wnioski w trybie ciągłym, co zaowocowało wpływem ponad 10 tys. wniosków, których kwota dofinansowania przewyższała środki finansowe, jakimi dysponował ZUS na ten cel. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą „wypadkową” Konkurs będzie ogłaszany przez Prezesa Zakładu raz w roku, z tym że wyboru projektów, które mogą być objęte dofinansowaniem, Zakład dokonuje nie później niż do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma zostać udzielone dofinansowanie.

Nowe zapisy w ustawie wypadkowej określają podstawowe kryteria podmiotowe, które Wnioskodawca powinien spełnić chcąc ubiegać się o środki z funduszu wypadkowego. Natomiast szczegółowe warunki konkursu będzie określał regulamin, w tym m.in. rodzaj obszarów technicznych podlegających dofinansowaniu oraz szczegółowe kryteria oceny merytorycznej projektu. W konkursie mogą brać udział płatnicy składek zainteresowani podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w swoim przedsiębiorstwie.

Czy w konkursie mogą brać udział także instytucje publiczne (jeżeli nie, to jakie są możliwości dofinansowania działań, zmierzających do poprawy warunków bhp w publicznych placówkach, np. ochrony zdrowia)?

  - W ustawie określono następujące kryteria podmiotowe, które wnioskodawca (płatnik składek) musi spełnić aby móc ubiegać się o dofinansowanie, czyli:

  • nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,

  • nie zalega z opłacaniem podatków oraz

  • nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Kiedy planowane jest ogłoszenie konkursu i jak długo trwać będzie nabór wniosków?

- Ogłoszenie konkursu planowane jest na II połowę 2018 r. Nabór wniosków będzie dłuższy niż 1 miesiąc.

Coraz większym problemem w firmach, ale także instytucjach publicznych, jest mobbing. Procedury antymobbingowe nie zdają egzaminu, bo pracownicy, którzy chcieliby złożyć wniosek o rozpoczęcie postępowania są osamotnieni, potencjalni świadkowie nie będą zeznawać z obawy przed szykanami i utratą pracy. Czy zatrudnienie na etacie psychologa w firmie lub instytucji – aby obniżyć poziom stresu i pozwolić na pokonanie sytuacji, grożących eskalacją i przerodzeniem w mobbing – może być jednym z zadań, które mogłoby zostać objęte finansowaniem w ramach konkursu? Stała umowa dla psychologa mogłaby być rezultatem konkretnego projektu? A może cykl szkoleń antymobbingowych, kończących się pogadankami, ale także konkursy i wykłady, także mogłyby stać się elementami projektu, z szansami na sukces w postaci dotacji?

  - Zarówno w dotychczasowych warunkach udzielania dofinansowania, jak również w planowanym konkursie nie przewiduje się możliwości wsparcia dotyczącego finansowania wynagrodzenia pracowników, w tym wspierających pracodawcę w działaniach na rzecz ograniczenia stresu i mobbingu.

Z Wojciechem Andrusiewiczem, Rzecznikiem Prasowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Portalu BHP rozmawiała

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.