Pracodawca musi wysłać na szczepienie pracownika narażonego na ukąszenie kleszcza

Lesław Zieliński
Lesław Zieliński
30.07.2014AKTUALNE

Kontakt z kleszczem może być przyczyną zachorowania na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety istnieje tylko szczepionka chroniąca przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepienie najlepiej wykonywać późną zimą lub wczesną wiosną, ale nie ma przeciwwskazań do ich przeprowadzenia w każdym innym czasie. Przepisy wyraźnie wskazują, kiedy pracodawca powinien skierować pracownika na takie szczepienie.

W rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81,poz. 716 ze zm.) wskazano, że w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia w środowisku pracy szkodliwego czynnika biologicznego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 947 ze zm.).

Natomiast w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. z 2012 r., poz. 40), zapisano, że szczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu podlegają pracownicy wykonujący:

  • czynności bezpośrednio związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu,
  • czynności wykonywane w kompleksach leśnych oraz na terenach zadrzewionych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Obszarami endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce są województwa:

  • podlaskie,
  • warmińsko-mazurskie,
  • mazowieckie,
  • opolskie.

Nie oznacza to, że w innych rejonach nie można zostać zarażonym kleszczowym zapaleniem mózgu czy boreliozą.

Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Autor
Lesław Zieliński
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.