Specjalisto ds. bhp czy też jesteś przepracowany?

15.10.2015AKTUALNE

Specjalisto ds. bhp czy też jesteś przepracowany?

Ciekawy raport obejmujący m.in. warunki pracy specjalistów i menedżerów przedstawiła firma doradztwa personalnego HRK. Wynika z niego, że warunki pracy tej grupy pracowników nie są najlepsze. Są oni przepracowani i nie wykorzystują urlopów. Poznaj, kilka ciekawych wniosków na temat warunków pracy kadra średniego i wyższego szczebla w Polsce.

Według opublikowanego raportu firmy HRK „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów” średnio specjaliści i menedżerowie pracują 9,5 godziny dziennie, znacznie przekraczając ustawowy czas pracy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej nie wykorzystują również w pełni dni przeznaczonych na wypoczynek – 67% badanych w ubiegłym roku nie wykorzystało urlopu w całości.

Firma HRK "Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów" przeprowadziła w czerwcu 2015 roku na próbie 870 specjalistów i menedżerów, uzyskując od nich informacje na temat tego, jak długo oraz w jakich warunkach pracuje kadra średniego i wyższego szczebla w Polsce.

Praca na okrągło

Jak informuje raport najdłużej pracują pracownicy branży farmaceutycznej. Spędzają w pracy około 10 godzin dziennie. Nieco mniej pracują pracownicy branży:

  • logistycznej (9,8 h),
  • FMCG (9,7 h) oraz
  • sprzętu medycznego (9,7 h).

Najmniej godzin w pracy spędzają specjaliści i menedżerowie w sektorze SSC/BPO, sektorze publicznym oraz sektorze instytucji finansowych (po 9,3 h).

Czas na odpoczynek

Jeżeli chodzi o odpoczynek od pracy i przysłowiowe „ładowanie akumulatorów” specjaliści i menadżerowie mają duże zaległości. Raport HRK wskazuje, że 67% z nich w ubiegłym roku nie wykorzystało urlopu w całości. Zaległości w kwestii odpoczynku mają najczęściej:

  • Kierownicy (70% z badanych kierowników nie wykorzystało w pełni czasu przeznaczonego na odpoczynek)
  • Dyrektorzy (65% dyrektorów i 68% specjalistów nie wykorzystało wszystkich dni urlopowych).
Ważne

Pracownicy którzy najczęściej nie wykorzystująurlopu z zarabiają do 5000 zł. (71%). Wraz ze wzrostem zarobków pracownicy chętniej decydują się na dłuższe wakacje.

Jak wynika z badań największy odsetek pracowników niewykorzystujących urlopu w pełni pracuje w branży sprzętu medycznego (86%) oraz w branży handlu detalicznego (77%).

Oferowane przez pracodawcę warunki pracy świadczą o atrakcyjności stanowiska

Jak słusznie zauważają autorzy raportu „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów” z firmy HRK „(…) wyzwaniem stojącym przed pracodawcami jest stworzenie dobrych warunków pracy”. Dobre warunki pracy wpływają na efektywność i jakość pracy pracownika.

„Dla pracowników ważny jest komfort pracy i zapewnienie realnych możliwości osiągania celów i rozwoju zawodowego.” – podkreślaj autorzy raportu z HRK

Tymczasem ponad połowa (52%) respondentów zwraca uwagę, że za dużo ich czasu pracy zajmują obowiązki administracyjne. Natomiast 42% respondentów narzeka również na brak czasu na budowanie dobrych relacji w zespole.

Nie mniej jednak aż 41% badanych wskazuje na zwiększenie komfortu miejsca pracy jako sposobu na ułatwienie realizacji celów zawodowych.

Wydaje się, że specjaliści ds. bhp i pracownicy służby bhp wpisują się również w wyniki tych badań. Ta grupa specjalistów również pracuje więcej niż 8 godzin, często nie wykorzystując przysługujących im urlopów wypoczynkowych w całości.