Wyniki kontroli PIP w zakresie spełniania zasadniczych i minimalnych wymagań przez maszyny i urządzenia techniczne

28.10.2011AKTUALNE

Wyniki kontroli PIP w zakresie spełniania zasadniczych i minimalnych wymagań przez maszyny i urządzenia techniczne


25 października 2011 r. podczas obrad rady Ochrony Pracy, których tematem było znaczenie bezpiecznej obsługi i konserwacji urządzeń technicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z nich pracowników oraz osób wykonujących te czynności, Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP Leszek Zając przedstawił wyniki kontroli PIP w zakresie spełniania zasadniczych i minimalnych wymagań przez maszyny i urządzenia techniczne, zwracając uwagę na nieprawidłowości, które rzutują na ich bezpieczną obsługę i konserwację.


Inspektorzy PIP zbadali w 2010 r. 379 wypadków przy pracy mających związek z maszynami i urządzeniami technicznymi. W ich wyniku 68 pracowników poniosło śmierć, zaś 311 osób zostało ciężko poszkodowanych. Wypadki związane z maszynami stanowiły w roku ubiegłym 19,6 % ogółu zbadanych przez PIP.


Ponad połowa takich wypadków miała miejsce przy produkcji; 1/4 związana była z procesem przygotowania produkcji, tj.:

  • konserwacją,
  • naprawami,
  • regulacjami,
  • instalowaniem i demontażem maszyn.

Świadczy to o dużym znaczeniu w profilaktyce wypadkowej przygotowania i zabezpieczenia pracowników obsługi i konserwacji maszyn oraz urządzeń technicznych.


Najwięcej wypadków zarejestrowano przy pilarkach tarczowych, przenośnikach taśmowych i prasach hydraulicznych. 19 % ogółu przyczyn leżało po stronie techniki. Co trzeci wypadek przy maszynach spowodowany był brakiem lub niewłaściwymi urządzeniami zabezpieczającymi. 57 % ogółu przyczyn stanowiły błędy organizacyjne. Dominowały tu braki w nadzorze i procesie szkoleniowym w zakresie bhp. Blisko 1/4 przyczyn dotyczyła czynnika ludzkiego i przejawiała się w lekceważeniu zagrożenia, brawurze, ryzykanctwie poszkodowanych.


Działania kontrolne i prewencyjne PIP ukierunkowane były głównie na zapewnienie zasadniczych wymagań w nowych maszynach i urządzeniach (wprowadzonych do obrotu po 1 maja 2004 r.) przeznaczonych do eksploatacji w zakładach pracy oraz na zapewnienie minimalnych wymagań w użytkowanych przez pracodawców maszynach i urządzeniach technicznych. Ujawnione przez inspektorów pracy nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim niespełnienia wymagań zasadniczych w zakresie konstrukcji, budowy i wyposażenia maszyn i urządzeń, a także braku lub nieprawidłowych instrukcji ich użytkowania.


Źródło: www.pip.gov.pl

Słowa kluczowe:
maszyny i urządzeniaPIP