Alergen na stanowisku pracy – ocena ryzyka zawodowego

06.06.2014AKTUALNE

W przypadku, gdy pracownik zaczyna uskarżać się na alergię i istnieje uzasadnione podejrzenie, że przyczyną może być zawodowy kontakt z czynnikiem biologicznym na stanowisku pracy, należy właściwie przygotować się do oceny ryzyka zawodowego.

W takiej sytuacji ocena ryzyka zawodowego polega na zaklasyfikowaniu zidentyfikowanego czynnika biologicznego do określonej grupy zagrożenia i ustaleniu środków eliminujących narażenie lub ograniczających jego stopień.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że biologicznymi czynnikami w środowisku pracy są makro- i mikroorganizmy oraz wytwarzane przez nie substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników (zakażenia, alergie, zatrucia).

Schemat postępowania w 7 krokach

Przygotowanie się do oceny ryzyka powinno polegać na:

  1. Stwierdzeniu w ramach ogólnej oceny ryzyka zawodowego możliwości zagrożenia czynnikiem biologicznym na stanowisku pracy.

  2. Odpowiedzeniu na szereg pytań:

  • Jakie czynniki występują na danym stanowisku pracy?

  • Który czynnik ma znaczenie dla zdrowia pracownika?

  • Jakie działanie powoduje zidentyfikowany czynnik?

  • Jaki jest stopień narażenia pracownika na działanie czynników?

  • Jak można ograniczyć narażenie pracownika?

      1. Pozyskaniu informacji o rodzajach czynników biologicznych występujących na danym stanowisku pracy, ich właściwościach chorobotwórczych, w tym działaniu uczulającym i toksycznym (podstawowym źródłem będzie tu załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki).

      2. Zdobyciu wiadomości o poszczególnych czynnościach w trakcie procesu pracy i zawartych w procedurach dla danego stanowiska pracy, które związane są z zawodowym narażeniem na czynniki biologiczne.

      3. Pozyskaniu informacji o identyfikacji narażonych pracowników.

      4. Dowiedzeniu się o ekspozycji pracowników, rodzaju i czasie trwania czynności oraz związanych z nimi drogach przenoszenia czynnika biologicznego.

      5. Poznaniu doświadczeń dotyczących narażenia na czynniki biologiczne w trakcie wykonywania analogicznych czynności, a także przypadków chorób związanych z tymi czynnościami i podjętych działań zapobiegawczych.

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego

Ocenę ryzyka zawodowego należy aktualizować. Przede wszystkim, gdy zmienią się warunki pracy, co może mieć znaczenie dla zdrowia pracowników. Kolejny przypadek, gdy aktualizacja oceny ryzyka zawodowego jest niezbędna ma miejsce wtedy, gdy u pracownika zostanie rozpoznana choroba mogąca być skutkiem narażenia na działanie szkodliwego czynnika biologicznego w miejscu pracy. Jeśli nastąpi skażenie środowiska pracy w wyniku awarii z udziałem czynnika biologicznego to wtedy również należy zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego.

 

Podstawa prawna 

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716 ze zm.).