Będą zmiany przepisów dotyczących uprawnień do obsługi wózków jezdniowych.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.05.2019AKTUALNE

Będą zmiany przepisów dotyczących uprawnień do obsługi wózków jezdniowych.

Wkrótce powinna zniknąć niejasność przepisów  w zakresie zdobywania uprawnień do obsługi wózków jezdniowych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt zmian do obowiązującego od niedawna nowego rozporządzenia sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Projektowane zmiany mają rozwiać wątpliwości interpretacyjne w zakresie wymagań, dla operatorów obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym.

Choć nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 47) obowiązuje od niecałego roku już szykują się do niego zmiany. Wszystko gównie za sprawą niejasności jego przepisów i trudności interpretacyjnych z tym związanych.

W obecnym stanie prawnym niejasne jest czy można dopuścić  do pracy w charakterze operatora/kierowcy wózka jezdniowego podnośnikowego z mechanicznym napędem podnoszenia osób, które uzyskały uprawnienia do obsługi tego rodzaju wózka na podstawie odrębnych przepisów. Pojawił się również problem z terminami na uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) w trybie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. poz. 849, z późn. zm.), uprawniającego do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Są one za krótkie, aby możliwe było w tym terminie przystąpienie do egzaminu wszystkich chętnych, którzy będą zainteresowani ich uzyskaniem.

Przepisy o użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym będą jaśniej

Mając na uwadze powyższe, projektowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym polegają na:

  1. Określeniu w sposób nie budzący wątpliwości, że do obsługi wózków jezdniowych:

a)      z napędem silnikowym dopuszcza się osoby które ukończyły 18 lat,

b)      podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, dopuszcza się także osoby, które:

  • uzyskały wpis do książki operatora maszyn roboczych na podstawie przepisów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych oraz osoby;
  • otrzymały uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych na podstawie przepisów w sprawie szkolenia i kwalifikacji maszynistów ciężkich maszyn budowlanych i drogowych.

2. wydłużeniu okresu ważności imiennych zezwoleń, umożliwi się pracodawcom i pracownikom dogodniejsze zaplanowanie czasu dla uzupełnienia kwalifikacji (przystąpienia do egzaminu).

Ponadto projektowane zmiany przewidują dopuszczenie  do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych oraz innych niż podnośnikowe osób, które zostały dopuszczone do obsługi tych wózków na podstawie dotychczasowych przepisów tj. przepisów § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 47).

Jeszcze nie znamy konkretnej daty wejścia w życie projektowanych zmian, są one na etapie konsultacji. Jednak projekt przewiduje, że rozporządzenie zmieniające – a zatem zmiany w przepisach – wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ma to na celu jak najszybsze oraz jednoznaczne uregulowanie wątpliwości dotyczących interpretacji ww. rozporządzenia, jak również ze względu na wydłużenie ważności imiennych zezwoleń.

Imienne zezwolenia wystawione do 31 grudnia 2004 r., według obowiązujących przepisów, zachowują ważność tylko do 31 grudnia 2019 r..

Jeżeli tak się stanie jest szansa, że uda się uniknąć problemów z dostępem do egzaminu przed komisją egzaminacyjną osób chcących uzyskać zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane przez UDT do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

 

 

 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.