Będą zmiany w przepisach bhp dot. eksploatacji maszyn i urządzeń do robót ziemnych drogowych i budowlanych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
21.06.2016AKTUALNE

Będą zmiany w przepisach bhp dot. eksploatacji maszyn i urządzeń do robót ziemnych drogowych i budowlanych

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt zmian w przepisach dotyczących bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Zakłada on m.in. likwidację klas uprawnień dla niektórych maszyn. Przewidywane jest także usunięcie obowiązku odbywania szkoleń do obsługi niektórych maszyn. Poznaj już dziś planowane zmiany.

Minister Rozwoju przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. poz. 1263). Celem zmian jest dostosowanie wykazu maszyn i urządzeń do zmian związanych z postępem technicznym. Szczególnie z uwagi na ciągłe doskonaleniem rozwiązań technologicznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji maszyn.

Zmiany w rozporządzeniu obejmują zmianę załącznika nr 1 do rozporządzenia zawierającego wykaz maszyny i urządzenia techniczne stosowanych przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych, do obsługi których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu.  

W stosunku do jakich maszyn i urządzeń planowane są zmiany?

Planowane w załączniku zmiany polegają m.in. na:

1)      ograniczeniu ilości klas uprawnień dla koparek jednonaczyniowych i ładowarek jednonaczyniowych;

2)      likwidacji klas uprawnień dla: koparek wielonaczyniowych, spycharek, równiarek, zgarniarek, pogłębiarek jednoczerpakowych pływających, pogłębiarek wieloczerpakowych pływających, palownic, zespołów maszyn do produkcji mieszanek bitumicznych, maszyn do rozkładania mieszanek bitumicznych, skrapiarek do nawierzchni bitumicznych, frezarek do nawierzchni dróg, zespołów maszyn do produkcji mieszanek betonowych, maszyn do rozkładania mieszanek betonowych, walcy drogowych;

3)      usunięciu następujących maszyn z wykazu: koparki drenarskie, koparki wielonaczyniowe łańcuchowe, młoty spalinowe, świdroustawiacze słupów, maszyny do czyszczenia i renowacji rowów melioracyjnych, recyklery, przecinarki do nawierzchni dróg, narzędzia udarowe ręczne, maszyny do produkcji sortowania i uszlachetniania kruszyw, zagęszczarki i ubijarki wibracyjne, samojezdne malowarki znaków na jezdni, odśnieżarki mechaniczne, wyładowarki wagonów, lokomotywki wąskotorowe, sprężarki przewoźne, elektrownie polowe, wielozadaniowe zasilacze hydrauliczne, maszyny do oczyszczania i izolacji rurociągów, betoniarki, agregaty tynkarskie, podajniki do betonu, wózki platformowe o napędzie spalinowym i wózki platformowe o napędzie akumulatorowym.

Ponadto planowane jest również usunięcie:

a)             żurawi wieżowych, które mogą być obsługiwane i eksploatowane przez osoby, które uzyskały stosowne uprawnienia na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. poz. 849 ze zm.),

b)             wózków podnośnikowych o napędzie spalinowym i wózków podnośnikowych o napędzie akumulatorowym z uwagi na fakt, że tryb uzyskania kwalifikacji w tym zakresie regulują przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych;

Ważne

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku maszyny usuniętej z wykazu to pracodawca sam będzie decydował czy oprócz sporządzenia instrukcji bhp, przeprowadzenia szkolenia stanowiskowego oraz opracowania oceny ryzyka zawodowego (realizacji swoich obowiązków bhp) wyśle jeszcze pracownika na szkolenia zewnętrzne. Oznacza to, że proponowane uchylenia niektórych wymogów nie powodują odstąpienia od wymogów w zakresie bhp.

4)      ograniczeniu zakresu dla:

a) następujących maszyn:

-        kafary,

-        urządzenia wibracyjne do pogrążania i wyrywania,

-        wiertnice do kotwi,

-        wiertnice i przeciski dla technologii bezwykopowych,

poprzez wyłączenie maszyn ręcznie przenoszonych przez operatora;

b) walcy drogowych, propozycja dodania przypisu określającego wyłączenia walców drogowych prowadzonych, ciągnionych i zdalnie sterowanych precyzuje jakich maszyn dotyczy ta pozycja;

c) pił mechanicznych do ścinki drzew, propozycja dodania przypisu określa, iż uprawnienia uzyskane w tej specjalności na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. poz. 1141), upoważniają do obsługi tego urządzenia;

d) rusztowań budowlano-montażowych metalowych, propozycja dodania przypisu umożliwia wyłączenie rusztowań na kozłach metalowych, rusztowań przestawnych i przejezdnych o wysokości podestu roboczego do 4 m, a więc stwarzających relatywnie niewielkie zagrożenia;

5)      podziale na klasy dla rusztowania budowlano-montażowego metalowego. Projekt zmiana do rozporządzenia przewiduje wprowadzenie:

  • klasy III do 8 m i
  • klasy II wszystkie typy.

Taki podział wynika z potrzeby wykonywania prac często na niższych wysokościach, bez konieczności odbywania pełnego (dłuższego) szkolenia od razu na wszystkie typy rusztowań. Dodatkowo taki podział pozwoli na zweryfikowanie przez pracownika swoich predyspozycji do tego typu prac na wysokościach już w klasie II obejmującej pełny zakres prac na rusztowaniach.

Uwaga!

Nie planuje się natomiast wprowadzania zmian w wykazie dotyczących maszyn tj.: repavery i remixery oraz wielozadaniowe nośniki osprzętów.

Ponadto pomimo projektowanych zmian pozostawać mają w mocy świadectwa oraz wpisy do książki operatora stwierdzające uprawnienia uzyskane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Od kiedy maiłby wejść w życie projektowane zmiany?

Planowane zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Taki termin wejścia w życie projektowanych zmian do rozporządzenia pozwoli na opracowanie przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS) nowych modułów programów nauczania uwzględniających zmiany w załączniku nr 1. Następnie ośrodki szkoleń po zapoznaniu się z tymi nowymi programami szkoleniowymi będą musiały czas, aby wdrożyć je do swoich systemów nauczania.

Tak więc, od 1 stycznia 2017 r., szkolenia dla operatorów maszyn i urządzeń do robót ziemnych drogowych oraz budowlanych odbywałyby się według nowych programów szkoleń.

Trzeba podkreślić, że Ministerstwo Rozwoju przygotowując projekt zmian do rozporządzenia uwzględniło postulaty zgłaszane przez środowiska przedsiębiorców oraz przedstawicieli stowarzyszeń związanych z prowadzeniem prac z wykorzystaniem maszyn roboczych.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.