Będą zmiany w ustawie o dozorze technicznym

30.08.2018AKTUALNE

Będą zmiany w ustawie o dozorze technicznym

Pod koniec sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym. Zmiany dotyczą m.in. procedury weryfikacji i uznawania uprawnień oraz wydawania zaświadczeń jedynie na określony czas. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o dozorze technicznym podyktowana jest zwiększeniem bezpieczeństwa publicznego w obszarze eksploatacji urządzeń technicznych, przy jednoczesnym zmniejszeniu barier administracyjnych dla przedsiębiorców. Analizy własne (ministerstwo oraz podlegający mu Urząd Dozoru Technicznego, a także sygnały od przedsiębiorców) oraz ciągłe doświadczenia gromadzone podczas wykonywania przepisów tej ustawy, spowodowały, że konieczne jest zaproponowanie kolejnych rozwiązań prawnych mających m.in. na celu sprawniejszą i skuteczniejszą obsługę przedsiębiorców (eksploatujących urządzenia). Wprowadzenie zaproponowanych zmian przyczyni się również do skuteczniejszego wykonywania zadań organów dozoru technicznego związanych z zapewnieniem bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, nałożonych na te organy ustawą o dozorze technicznym oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy.

Część zaproponowanych zmian ma na celu zwiększenie roli nadzorczej ministra właściwego do spraw gospodarki nad Urzędem Dozoru Technicznego. Na konieczność zwiększenia tej roli uwagę zwróciła Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym w zakresie kontroli przeprowadzonej w UDT i MR w 2016 roku.

Istotną zmianą jest również dążenie do zwiększenia współpracy jednostek dozoru technicznego z innymi organami administracji publicznej, w celu uzyskania informacji o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem urządzeń technicznych.

Główne zmiany

Projekt ustawy przewiduje m.in.:

  1. Wsparcie przez jednostki dozoru technicznego innych jednostek administracji publicznej. UDT jako jednostka ekspercka w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego jest kompetentny do wsparcia innych organów i instytucji w realizacji ich zadań. Proponuje się, aby działaniem ciągłym w tym zakresie było opracowywanie na podstawie informacji zawartych w ewidencji eksploatowanych urządzeń technicznych prowadzonej przez UDT raportów niezbędnych do analizy branży energetycznej, paliwowej, gazowniczej.
  2. Wprowadzenie terminowych zaświadczeń kwalifikacyjnych w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń technicznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w zakresie obsługi i konserwacji tych urządzeń.
  3. Wprowadzenie możliwości sporządzania protokołów kontroli w formie elektronicznej (fakultatywnie do formy papierowej).
  4. Wprowadzenie możliwości uznawania nawzajem przez 3 organy dozoru – UDT, TDT i WDT – zaświadczeń kwalifikacyjnych potwierdzających umiejętności praktyczne osób wykonujących czynności przeróbki plastycznej i obróbki cieplnej w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych oraz obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.
  5. Wzmocnienie kompetencji funkcji nadzorczych ministra właściwego do spraw gospodarki wobec UDT – wykonanie wniosków z wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli nr P/16/015:
  • w zakresie sprawozdawczości,
  • w zakresie uelastycznienia możliwości wprowadzania zmian w statucie UDT.

         6. Dostosowanie terminologii ustawy do innych obowiązujących przepisów prawa oraz uzupełnienie (rozszerzenie)

            definicji pojęć, którymi posługuje się ustawa.

Opr. red.

źródło: Rządowe Centrum Legislacji