Będą zmiany w wykazie prac wzbronionych młodocianym

27.03.2015ARCHIWALNY

Będą zmiany w wykazie prac wzbronionych młodocianym

17 marca 2015 r. resort pracy przedstawił projekt zmian do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r., nr 200, poz. 2047, ze zm.). Zmiany wynikają z konieczności wdrożenie do polskiego prawa postanowień przepisów unijnych. Poznaj planowane zmiany.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Projekt wprowadza generalnie zmiany w dziale II „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych” załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r., nr 200, poz. 2047, ze zm.)

Co powoduje zmiany w rozporządzeniu?

Powodem wprowadzanych zmian jest wdrożenie do polskiego prawa postanowień zmienionej już dyrektywy Rady nr 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. Zmiana dyrektywy 94/33/WE była podyktowana wejściem w życie rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, które wprowadziło nowy zharmonizowany system klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin opierający się na globalnie zharmonizowanym systemie klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS) na szczeblu międzynarodowym. Nowy system został przyjęty w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Z dniem 1 czerwca 2015 r. system ten w pełni zastąpi dwa systemy stosowane dotychczas. Rozporządzeniem WE nr 1272/2008 wprowadza się m.in.:

  • częściowo nową klasyfikację ze względu na zagrożenie oraz
  • nowe kody zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia (zwroty „H”) zgodne z klasyfikacją danej substancji lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie.
  • zastąpienie zwrotu „H” zwrotem „R” wskazującym na szczególne zagrożenia, związane ze stosowaniem substancji i mieszanin wynikające na szczególne zagrożenia, związane ze stosowaniem substancji i mieszanin wynikające z klasyfikacji.
  • zmianę terminu „preparat” na termin „mieszanina” oraz w niewielkim stopniu modyfikację definicji „substancji”.

Wprowadzenie nowego systemu klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin następowało stopniowo, z zastosowaniem okresów przejściowych. Jednak ostateczne wprowadzenie nowego systemu nastąpi z dniem 1 czerwca 2015 r..

Warto podkreślić, że mieszaniny, które zostaną sklasyfikowane, oznakowane i opakowane zgodnie z dyrektywą 1999/45/WE oraz wprowadzone do obrotu przed dniem 1 czerwca 2015 r. będą mogły pozostać w obrocie, bez konieczności ponownego oznakowania i opakowania, do dnia 1 czerwca 2017 r. Natomiast od dnia 1 czerwca 2017 r. w obrocie będą mogły znajdować się tylko substancje i mieszaniny sklasyfikowane, oznakowane i opakowane wg nowego systemu, zgodnie z rozporządzeniem WE 1272/2008.

Co zatem zostanie zmienione w rozporządzeniu?

Tak więc, skoro przepisy dyrektywy 94/33/WE zostały wdrożone do polskiego prawa rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047, z późn. zm.), w związku ze zmianą dyrektywy same wymagają zmiany.

Projektowane rozporządzenie przewiduje zmianę treści działu II „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych” załącznika nr 1 do rozporządzenia polegającą na wprowadzeniu w :

  • ust. 1 „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych” nowej treści. Prace wzbronione młodocianym ze względu na narażenie na szkodliwe działanie czynników chemicznych zostały określone poprzez wymienienie klas i kategorii zagrożenia wraz z odpowiadającymi im zwrotami „H”, wskazującymi rodzaj zagrożenia.

Trzeba podkreślić, że nowy wykaz prac, zgodny z nowa klasyfikacją, nie jest tożsamy z wykazem zawartym w obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma bowiem możliwości pełnego przełożenia starej klasyfikacji na nową. Dodatkowo wykaz ten uzupełniono o prace w narażeniu na działanie ołowiu i jego związków oraz azbestu.

  • ust. 2 „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów” w pkt 3 wprowadzono odesłanie do przepisów wykonawczych w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
  • ust. 4 „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników biologicznych” wprowadzono ogólny zakaz wykonywania przez młodocianych wszelkich prac narażających na szkodliwe działanie czynników chemicznych zakwalifikowanych do 3 i 4 grupy zagrożenia. Obecnie mamy tu konkretnie wyliczone rodzaje prac narażających na kontakt z czynnikami biologicznymi należącymi do 3 i 4 grupy zagrożenia. Wyliczenie to jednak pozostanie w przepisie jako przykłady prac narażających na kontakt z czynnikami z 3 i 4 grupy zagrożenia.
Źródło:

www.mpips.gov.pl