Będzie łatwiej wywiązać się z obowiązku zapewnienia posiłku profilaktycznego.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
05.03.2019AKTUALNE

Będzie łatwiej wywiązać się z obowiązku zapewnienia posiłku profilaktycznego.

Ministerstwo pracy przygotowuje projekt rozporządzenia zmieniającego przepisy w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Zmiany mają na celu ułatwienie pracodawcom wywiązywanie się z obowiązku zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych. Będą to zmiany szczególnie korzystne dla pracodawców, których pracownicy wykonują zadania w terenie. Poznaj plany resortu pracy w zakresie uaktualnienia przepisów dotyczących posiłków i napojów do obecnych realiów.

Obecnie obowiązuje przepisy dotyczące obowiązku pracodawcy zapewniania pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłków profilaktycznych oraz napoi mają już ponad 22 lata i nigdy jeszcze nie byłby nowelizowane. Zatem niestety nie do końca nadążają za obecnymi realiami.

Mając to na uwadze resort pracy przygotowuje zmiany do rozporządzania Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279). Mają one dotyczyć w głównej mierze rozszerzenia katalogu sposobów realizacji przez pracodawcę obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych w postaci dania gorącego. Odnosić się one będą szczególnie do sytuacji gdy pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu:

- Projektowana zmiana rozporządzenia umożliwi wykorzystanie dowolnego innego sposobu zapewnienia tych posiłków (np. w formie bonów, talonów czy kuponów).

Przypomnijmy, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów pracodawca, który ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych nie może wydawać pracownikom posiłków może zapewnić:

  • w czasie pracy korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych, lub
  • przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

Są to obecnie jedyne dopuszczalne rozwiązania.

Obecnie coraz częściej pracodawcy, pracownicy służby bhp dopytują się o dopuszczalność stosowania innych, innowacyjnych, sposobów zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych w czasie pracy. Oczywiście taki stan rzeczy nie dziwi. W obecnych czasach mamy przecież firmy cateringowe, sieciowe restauracje, karty lojalnościowe. Dlaczego pracodawca zatrudniający np. kierowców, czy handlowców lub pracowników drogowych nie mógłby wydać im kart/bonów na określony rodzaj posiłku w określonym punkcie gastronomicznym, aby sami zakupili sobie taki posiłek.

Trzeba też podkreślić, że projekt zakłada konieczność skonsultowania z przedstawicielami pracowników lub organizacjami związkowymi zastosowanie nowego sposobu zapewniania posiłków profilaktycznych. Dopiero uzyskanie ich zgody pozwoli pracodawcy na zmianę formy zapewnienia posiłków profilaktycznych.

Uwaga!

Projektowane rozporządzenie nie przewiduje zmian w zakresie przesłanek uzasadniających zapewnianie posiłków, ani wymogów dotyczących wartości odżywczych i energetycznych posiłków.

Pozytywnie na temat proponowanych zmian wypowiedziała się Rady Dialogu Społecznego. Projektowane zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieję, że przed rozpoczęciem kolejnego okresu zimowego (czyli przed 1 listopada 2019 r.).

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.