Będzie nowe rozporządzenie w sprawie bhp w odlewniach metali

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
18.05.2017AKTUALNE

Będzie nowe rozporządzenie w sprawie bhp w odlewniach metali

Ministerstwo rozwoju przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali. Obecnie obowiązujące przepisy pochodzą z grudnia 1999 r. i nie nadążają za nowoczesną technologią stosowaną obecnie w przemyśle odlewniczym. Nowe rozporządzenie ma dostosować przestarzałe przepisy do aktualnego stanu techniki. Zobacz, co zdaniem resortu rozwoju wymaga zmiany.

Przepisy Kodeku pracy zobowiązują ministrów do czuwania i ciągłego dostosowywania obecnych warunków pracy do aktualnego stanu techniki. Wydawane przez nich rozporządzenia muszą uwzględniać wdrażanie nowoczesnych technologii, aby zachować odpowiedni standard, równy ze standardami europejskimi, w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Mając ten obowiązek na uwadze resort rozwoju postanowił przygotować projekt nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali. Przepisy obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (Dz. U. z 2000 r. Nr 3, poz. 37) są nieadekwatne do faktycznych uwarunkowań produkcyjnych istniejących w przemyśle odlewniczym – czytamy w uzasadnieniu projektu. No cóż nie ma się co dziwić technika idzie naprzód natomiast rozporządzenie to odnosi się do realiów technologicznych poprzedniej dekady.

Warto podkreślić, że potrzebę zmiany tego rozporządzenia zasugerowała Państwa Inspekcja Pracy w swoim sprawozdaniu z działań za rok 2016.

Porównując obecnie obowiązujące przepisy i projektowane można stwierdzić, że nie będzie to raczej rewolucja a uzupełnienie. I tak np.:

  • Paragraf 6 aktualnego rozporządzenia uzupełniono o dwa dodatkowe ustępy dotyczące załadunku materiałów wsadowych do pieca, a mianowicie:

a)       „ust. 5. Niedopuszczalny jest zrzut zbyt dużych porcji materiału wsadowego do kąpieli metalowej pieca, które mogą stworzyć zagrożenie poprzez rozprysk ciekłego metalu” oraz

b)      „ust. 6. Należy przeciwdziałać zagrożeniu zawieszenia wsadu w piecu poprzez dobór właściwego materiału wsadowego oraz właściwy załadunek różnej wielkości elementów wsadu”.

  • W paragrafie 11 odstąpiono od wskazywania konkretnych wysokości składania w przypadku skrzynek układanych ręcznie lub układanych mechanicznie, w projekcie uzależniono wysokość składowania skrzyń formierskich od wytycznych zawartych w stosownym dla wykonywanej czynności dokumencie, czyli instrukcji składowania, który powinien być opracowywany na podstawie przepisów ogólnych bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem cech składowanych jednostek formierskich i sposobu ich składowania.
  • W paragrafie 12 projektu proponuje się rozszerzenie zakresu przedmiotowego urządzeń, poza wskazaną w obecnym rozporządzeniu jedynie formę odlewniczą, pod którymi zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac. Proponując nowy zapis „Niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek prac pod bezpośrednio zawieszonymi urządzeniami lub przedmiotami zawierającymi ciekły metal lub w zasięgu ewentualnego rozprysku ciekłego metalu podczas ich przemieszczania”. W przemyśle odlewniczym takie zagrożenia dotyczą np. kadzi odlewniczych z zawartością ciekłego metalu.
  • Paragraf 17 został uzupełniony o dodatkowy ustęp 2: „Sprawdzenie stanu technicznego palników i instalacji zasilania powinno być przeprowadzone zgodne z zawartymi w instrukcji ich eksploatacji zaleceniami, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń producenta odnoszących się do sposobu kontroli elementów pieca, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowania”. Dodany ustęp ma ścisły związek z ustępem 1 obecnie obowiązującego rozporządzenia.
  • Projekt wprowadza nową treść paragrafów 20 i 21 dotyczące doboru właściwego materiału ogniotrwałego tworzącego strukturę wykładziny komory pieca, tygli i kadzi odlewniczych oraz instalacja wykładziny. Jest to merytoryczne uzupełnienie § 19 obecnego rozporządzenia odnoszącego się do niebezpieczeństw związanych z uszkodzoną wykładziną komory pieca.
  • W paragrafie 24 ust. 2 proponowana jest zmiana środka zabezpieczenia kabiny suwnicy. W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu takim środkiem ochronnym jest siatka ochronna. Jednak siatka ta pod wpływem odprysków metalu ulega szybkiemu zaklejeniu, w skutek czego uniemożliwia skuteczną widoczność dla obsługującego suwnicę pracownika, a co dalej za tym idzie stwarza potencjalne zagrożenia dla najbliższego środowiska pracy. W projekcie nowego rozporządzenia proponuje się inny środek ochronny, specjalne szkło bezodpryskowe odporne na działanie odprysków roztopionego metalu i jednocześnie umożliwiające pełne, niczym nieograniczone pole widzenia dla operatora suwnicy.
  • Paragraf dotyczący środków ochrony indywidualnej przeznaczonych dla pracownika mającego bezpośredni kontakt z ciekłym metalem (§ 29 obecnego rozporządzenia, a § 31 projektowanego nowego rozporządzenia) uzupełniono o 3 dodatkowe zabezpieczenia osobiste, tj:

1)      o kaski ochronne, zabezpieczające głowę przed obiektami przenoszonymi górą, spadającymi, uderzeniami lub rozpryskami metalu

2)      o odpowiednie nie sznurowane obuwie z możliwością szybkiego jego zdjęcia lub rozpięcia w przypadku dostania się drobin ciekłego metalu do jego wnętrza

3)      o specjalistyczne rękawice ochronne, sięgające za przeguby rąk, chroniące przed temperaturą oraz odporne na płomienie, które wykonane są na bazie tkanin bawełnianych.

Podkreślmy, że wszystkie proponowane zmiany w nowo projektowanym rozporządzaniu w sprawie bhp w odlewniach metali mają na celu poprawę standardów bezpieczeństwa w sektorze odlewniczym. Zmiany te będą miały bezpośrednie zastosowanie do poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy pracowników zatrudnionych w polskich odlewniach.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali wejdzie w życie. Obecnie zostało skierowane do uzgodnień międzyresortowych. Opinię na temat przygotowanego przez resort rozwoju projektu, do 19 mają br., muszą wyrazić teraz m.in.: Minister Energii; Minister Infrastruktury i Budownictwa; Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Minister Środowiska; Minister Zdrowia; Główny Inspektor Pracy; Centralny Instytut Ochrony Pracy— Państwowy Instytut Badawczy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.