Będzie nowe rozporządzenie w sprawie zbiorników ciśnieniowych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
12.05.2016AKTUALNE

Będzie nowe rozporządzenie w sprawie zbiorników ciśnieniowych

Będzie nowe rozporządzenie regulujące wymagania dla prostych zbiorników ciśnieniowych. Rozporządzenie powstaje z powodu zmiany ustawy na podstawie, której poprzednie rozporządzenie zostało wydane. Część kwestii dotyczących zbiorników uwzględnia już nowa ustawa, a część wymaga wydania nowego rozporządzenia. Zobacz, co oznacza w praktyce wydanie nowego rozporządzenia.  

Powstanie nowego rozporządzenia w sprawie wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych wynika z konieczności wydania nowej ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. Ta ustawa oraz nowe rozporządzenie wdrażają do prawa polskiego przepisy dyrektywy 2014/29/UE.

Uwaga!

Przepisy projektu rozporządzenia nie wprowadzają zmian wymagań dla przedmiotowych zbiorników.

Trzeba zaznaczyć, że 19 kwietnia 2016 r., krajowe przepisy odnoszące się do udostępniania na rynku zbiorników, w tym przepisy ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2014 r. poz. 1645 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki z 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych (Dz.U. nr 259, poz. 2171) przestały być zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Natomiast projekt nowej ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku dostosowany do aktualnych przepisów Unii Europejskiej spoczywa obecnie w Sejmie.

Zakres nowego rozporządzenia

Nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych określa:

  • wymagania dla wyrobów podlegających ocenie zgodności określonych w dyrektywach nowego podejścia,
  • procedury oceny zgodności,
  • zakres dokumentacji technicznej wyrobów,
  • sposób dodatkowego oznakowania wyrobów, oraz
  • wzór deklaracji zgodności

- biorąc pod uwagę rodzaje wyrobów oraz stopień stwarzanych przez nie zagrożeń, a także inne wymagania zawarte w dyrektywach nowego podejścia.

Zakres rozporządzenia nie ulega zmianie. Ocenie zgodności z wymaganiami rozporządzenia podlegają produkowane seryjnie proste zbiorniki spawane o nadciśnieniu wewnętrznym wyższym od 0,5 bara, przeznaczone do przechowywania powietrza lub azotu, nieogrzewane płomieniem oraz spełniające warunki określone w rozporządzeniu.  Ponadto w rozporządzeniu wyszczególniono trzy rodzaje zbiorników, do których nie stosuje się jego przepisów. Są to zbiorniki do zastosowań jądrowych, przeznaczone do zainstalowania na statkach oraz gaśnice.

Zastosowanie nowych  przepisów umożliwia funkcjonowanie podmiotów na wspólnym rynku Unii z zapewnieniem takich samych warunków funkcjonujących na nim podmiotów gospodarczych.

Proszę zwrócić uwagę, że wymagania dotyczące prostych zbiorników ciśnieniowych zgodnie z nowym rozporządzeniem nie różnią się od wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 23 grudnia 2005 r. Nowe rozporządzenie uchyli  z dniem wejścia w życie dotychczasowe rozporządzenie.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.