Będzie nowy Kodeks pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
05.09.2016AKTUALNE

Będzie nowy Kodeks pracy

Zapowiada się rewolucja w przepisach prawa pracy. Resort pracy zapowiada nowy Kodeks pracy i już podjął działania zmierzające do realizacji tych zmian. 1 września br., bowiem weszło w życie rozporządzenie w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, które określa m.in. zasady pracy nad nowymi przepisami. Nie da się ukryć, że obecne przepisy Kodeksu pracy często nie nadążają za realiami dnia codziennego.

Minister Rafalska potwierdziła powrót do prac nad nowymi kodeksami pracy. „Uważamy, że kodeks z 1974 roku wymaga zmiany – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Po cząstkowych zmianach w prawie pracy, takich jak wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej czy likwidacja syndromu pierwszej dniówki, przyszedł czas na kompleksowe uporządkowanie tego obszaru.”

Prawnym wstępem do nowych kodeksów pracy jest rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, które weszło w życie 1 września 2016 r. Zadaniem Komisji będzie opracowanie projektu ustawy – Kodeks pracy oraz projektu ustawy – Kodeks zbiorowego prawa pracy. 

„Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy wymagają także nowego spojrzenia na obecne regulacje prawne dotyczące nietypowych stosunków pracy, do których należy zwłaszcza zaliczyć pracę tymczasową, telepracę, staże zawodowe, wykonywanie pracy w gospodarstwie domowym, a także dotyczące tzw. zatrudnienia niepracowniczego, obejmującego zwłaszcza wykonywanie pracy na innej podstawie niż stosunek pracy. Istnieje potrzeba dokonania głębokiej analizy przepisów obowiązujących w powyższym zakresie.” – czytamy w uzasadnieniu do tego rozporządzenia.

Powtórna próba stworzenia nowego kodeksu pracy  

Warto wspomnieć, że już 10 lat temu rozpoczęły się i zakończyły prace przygotowawcze dotyczące zmiany Kodeksu pracy z ubiegłego wieku. W 2006 roku zakończyła bowiem prace komisja kodyfikacyjna, która przygotowała dwa projekty ustaw dotyczących kodeksu pracy - indywidualnych i zbiorowych stosunków pracy. Jednak projekty te nigdy nie weszły w życie, ba nawet nie trafiły do Sejmu. Właśnie z tymi projektami i zaproponowanymi tam rozwiązaniami będzie posiłkowała się nowa Komisja Kodyfikacyjna.

14 przedstawicieli nauki i praktyki stworzy nową ustawę prawa pracy  

W skład Komisji Kodyfikacyjnej pracującej nad nowym Kodeksem pracy wchodzić będzie 14 wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Kandydatów na członków Komisji Kodyfikacyjnej wskażą organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego (7 osób), a także Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (także 7 osób).

Konkrety a nie ogólnikowe przepisy – to siła nowego kodeku pracy

Według resortu pracy nowy kodeks pracy ma być bardziej konkretny, ma zwierać jasne sformułowania, ma być pozbawiony ogólnikowych przepisów, z jakimi spotykamy się w obecnej ustawie. Nowy kodeks pracy ma lepiej odzwierciedlać realia rynku pracy, za którymi obecna regulacja już dawno przestała nadążać. W zakresie bhp zmiany odnosić się będą m.in. do obowiązków pracodawców związanych z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pod kątem dostosowania zakresu tych obowiązków do specyfiki pracy wykonywanej na innej podstawie niż stosunek pracy.  

W odniesieniu do kodeksu zbiorowego prawa pracy istnieje potrzeba ujednolicenia przepisów wielu ustaw kształtujących zbiorowe stosunki pracy oraz relacje pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi.

Teraz przed mani samo powołanie owych 14 wybitnych mężów i oczekiwanie na owoc ich pracy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Słowa kluczowe:
Kodeks pracyzmiana prawa

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.