Poleć znajomemu

Bezpieczeństwo na imprezach masowych

Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie ustawy o imprezach masowych. Chodzi o przepis, który pozwala organizatorom imprez dowolnie ustalać regulaminy i na ich podstawie pociągać uczestników do odpowiedzialności karnej. Według rzecznik jest to niezgodne z zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa.

RPO jako przykład podaje regulaminy meczów piłki nożnej w polskiej Ekstraklasie. W zależności od stadionu można zostać ukaranym za wnoszenie dużej ilości papieru (Poznań, Gdańsk), drewnianych drzewców i nieskładanych parasoli (Zabrze), kasków (stadion Legii) lub nawet ciągłe stanie w trakcie spotkania (Katowice, Chorzów). Podobnie niejednoznacznie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zakaz wnoszenia pojemników na płyny – na każdym stadionie ich definicja jest nieco odmienna.

„Karanie jednostki za zachowania przewidziane w regulaminie, będącym regulacją, która nie stanowi źródła prawa powszechnie obowiązującego, przeczy zasadzie ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez niego prawa”, uzasadnia swój wiosek Rzecznik Praw Obywatelskich i dodaje: „W konsekwencji powoduje to, że na podstawie różnych regulaminów obywatele mogą ponosić różną odpowiedzialność za popełnienie tych samych czynów”.

Autor: 

Marcin Śpiewakowski