Bezpieczna szkoła – czy tak jest faktycznie?

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
09.09.2015AKTUALNE

Bezpieczna szkoła – czy tak jest faktycznie?

Na postawione w tytule artykułu pytanie można znaleźć odpowiedź w informacji PIP na temat przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli w placówkach szkolnych. Okazało się, że w kwestii bezpieczeństwa wiele z kontrolowanych placówek miało wyraźne braki. Czy zatem można mówić o bezpiecznej szkole? Poznaj najczęściej ujawniane, w roku ubiegłym, nieprawidłowości w zakresie bhp w placówkach szkolnych.

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy w 2014 r. inspektorzy pracy przeprowadzili około 1,5 tys. kontroli w placówkach szkolnych wszystkich stopni. Trzeba podkreślić, że spora część tych kontroli, aż 422 z nich, przeprowadzona była w związku ze skargami pracowników. Jak podkreśla PIP w trakcie przeprowadzonych kontroli ujawniono wiele nieprawidłowości wpływających na bezpieczeństwo zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Najczęstsze nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa

Jak informuje PIP inspektorzy mieli głównie zastrzeżenia do niewłaściwego stanu technicznego budynków szkolnych i urządzeń w nich funkcjonujących. Najczęściej stwierdzane zagrożenia techniczne dotyczyły:

  • śliskich i nierównych powierzchni podłóg schodów, a także
  • wystających progów pomiędzy pomieszczeniami.

Niestety w szkołach brakowało właściwych oznaczeń miejsc niebezpiecznych. Ponadto brakowało zabezpieczenia groźnych dla życia i zdrowia ostrych krawędzi mebli i innych elementów wyposażenia m.in. gablot. Inspektorzy ujawnili także przypadki braku odpowiednich zabezpieczeń przy schodach. Ich brak mógł być przyczyną upadku z wysokości osób z nich korzystających – zarówno dzieci, jak i nauczycieli.

Ważne

Według danych MEN w roku szkolnym 2013/2014 wskutek nieszczęśliwych zdarzeń zginęło, aż 44 uczniów. Natomiast w szkołach doszło do 71 424 wypadków ogółem. Najwięcej, bo aż 31 441, miało miejsce w podstawówkach. W gimnazjach odnotowano 25 324 wypadków, a w liceach ogólnokształcących 5 488.

Zmorą skontrolowanych placówek szkolnych okazał się brak zabezpieczeń i niewłaściwa ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Osoby przebywające w szkołach miały nieograniczony dostęp do instalacji i urządzeń elektrycznych, a ich bezpośrednie dotknięcie mogło skutkować porażeniem prądem elektrycznym.

Niestety, pomimo nagłaśnianych wypadków (w tym śmiertelnych) na terenie placówek szkolnych, stan urządzeń sportowych, z których korzystają uczniowie nadal nie jest najlepszy. Inspektorzy mieli zastrzeżenia m.in. do bramek do gry i drabinek, z których korzystali uczniowie.

Konsekwencje za ujawnione naruszenia

Skutkiem ujawnionych podczas kontroli nieprawidłowości było:

  • wydanie 3,3 tys. decyzji mających na celu usuniecie nieprawidłowości i doprowadzenie do stanu zgodnego z przepisami i zasadami bhp;
  • skierowanie do pracodawców 1044 wystąpienia zawierające ponad 5 tys. wniosków w sprawie usunięcia nieprawidłowości.

Natomiast na sprawców wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym osób zatrudnionych w szkołach inspektorzy nałożyli grzywny w postaci 68 mandatów karnych na łączną ich kwotę 72 tys. zł.

Podsumowując wyniki kontroli niestety nie można podtrzymać tak często powtarzanego hasła „Bezpieczna szkoła”. Niestety nieprawidłowości ujawnione przez inspektorów PIP świadczą o braku zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom jak i uczniom. Trzeba jednak przyznać, że owe uchybienia są często skutkiem niedofinansowania tych placówek. 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.