Bezpieczne użytkowanie rękawic ochronnych

19.09.2012AKTUALNE


Wykonywanie czynności zawodowych przy jednoczesnym narażeniu rąk na czynniki chemiczne (oleje mineralne, smary) oraz mechaniczne (ścieranie, przecięcie i przekłucie), dotyczy przede wszystkim pracowników zatrudnionych w branży motoryzacyjnej. Jednym z działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa pracy w sytuacji, gdy w wyniku podjęcia innych działań nie wyeliminowano zagrożeń jest stosowanie odpowiednich rękawic ochronnych, zapewniających jednoczesną ochronę przed czynnikami mechanicznymi oraz olejami mineralnymi i smarami.


W kontekście zapewnienia bezpiecznych warunków pracy bardzo ważny staje się nie tylko prawidłowy dobór rękawic ochronnych zapewniających jednoczesną ochronę przed wieloma czynnikami zagrożenia na danym stanowisku pracy, ale również możliwość prawidłowego oszacowania momentu utraty właściwości ochronnych przez rękawice.


Rękawice ochronne poddawane są ocenie w warunkach laboratoryjnych i na tej podstawie ocenia się ich właściwości ochronne. W rzeczywistych warunkach użytkowania na rękawice mogą działać różne czynniki wpływające na obniżenie lub utratę właściwości ochronnych deklarowanych przez producenta rękawic.


Bardzo trudne jest jednoznaczne ustalenie czasu, po którym rękawice należałoby wycofać z użytkowania ze względu na utratę lub osłabienie właściwości ochronnych. Zwłaszcza, że warunki pracy, a tym samym czynniki, które na to wpływają zmieniają się w zależności od stanowisk pracy, jak i mogą być różne dla podobnych stanowisk pracy, ale w różnych zakładach. W związku z tym podejmowane są ostatnio różne działania zmierzające do dostarczenia producentom rękawic, jak i ich użytkownikom narzędzia, które ułatwiłoby szacowanie bezpiecznego czasu użytkowania rękawic z uwzględnieniem warunków panujących na konkretnych stanowiskach pracy.


Więcej na ten temat znajdziesz w magazynie NORMAbhp.pl