Bhp dla Twojego dobra

07.06.2011AKTUALNE


Przeszkolenie pracowników z zakresu bhp jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Zatrudnieni powinni mieć zapewnione maksimum bezpieczeństwa - rzecz niby oczywista, ale czasem, w gąszczu innych, pilnych spraw „spychana” na dalszy plan. Niestety bywa tak, że o tym jak istotna jest wiedza z tego zakresu przekonujemy się dopiero w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku. Lepiej jednak potraktować poważnie temat, który dotyczy miejsca i zajęć, którym dziennie poświęcamy od kilku do kilkunastu godzin niż liczyć na to, że „nas to na pewno nie spotka”.


W firmach, w których zagrożenie wynikające z danej pracy nie jest duże, szkolenie takie powinno być organizowane raz na 3 lata. Jeśli pracownicy pracują w szkodliwych warunkach, powinno odbywać się każdego roku. Bez niego zatrudnionemu nie wolno podejmować żadnych działań.


Każde stanowisko pracy musi mieć określone reguły poruszania się w jego ramach, zgodne z regulacjami ustawowymi. One mają uchronić osobę pracującą na danym stanowisku od ryzyka, a właściciela firmy od strat.


Niedopełnienie warunków bezpiecznej pracy wiąże się z konkretnymi konsekwencjami karnymi. Choć stosowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa kojarzy się raczej z uciążliwością, to tak naprawdę, niewłaściwe warunki pracy narażają na straty i nieefektywność pracodawcę i pracowników.


Szkolenie z zakresu bhp może przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Z przyjemnością informujemy, iż wiedzę na wspomniany temat można zdobyć w ramach bezpłatnego projektu Certyfikacja Kompetencji Kadr Mazowsza realizowanego na terenie województwa mazowieckiego.


W ramach szkolenia można uzyskać tytuł: Specjalista ds. Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, bądź Pełnomocnik ds. Systemu  Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.


Celem szkolenia Specjalista ds. Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy jest zapoznanie uczestników z podstawowymi założeniami systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymaganiami norm PN-N serii 18000.


Szkolenie jest realizowane w ciągu 3 dni, podczas zajęć omawiane są takie zagadnienia jak: założenia sytemu zarządzania bezpieczeństwem pracy, polityka bhp, koncepcje organizacyjne, normy serii PN-N-18000, dyrektywy audytowanie i ocena organizacji komunikowanie się, przepływ informacji, badania i ocena ryzyka zawodowego, zakupy i podwykonawstwo, monitorowanie aktywne i pro aktywne, badanie wypadków przy pracy, pierwsza pomoc, ochrona przeciwpożarowa, regulacje prawne z zakresu ochrony pracy, zmiany w polskim prawie z zakresu bhp w związku z wejściem Polski do UE, rola i ranga służb ochrony i zapobiegania w przedsiębiorstwie w świetle prawodawstwa UE, wprowadzenie do akredytacji, certyfikacji, audytowania, dyrektywy i normy będące podstawą certyfikacji.


W ramach szkolenia Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, które trwa 5 dni (40 godzin lekcyjnych) i obejmuje 2 spotkania, uczestnicy zdobywają wiedzę umożliwiającą im szeroką ocenę systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymaganiami norm PN-N serii 18000. Podczas zajęć omawiane są takie zagadnienia jak: podejmowanie decyzji, planowanie, organizacja, zasoby, realizacja polityki bhp, modele zarządzania, normy i dyrektywy, mechanizmy funkcjonowania, audytowanie i ocena organizacji, analiza konieczności posiadania kompetencji, kształcenia i wykształcenia, sprawozdawczość, komputerowe wspomaganie, podstawowe metody statystyczne, podejmowanie decyzji, nadzorowanie błędów.


W kolejnych dniach realizowane są takie zagadnienia jak: rodzaje audytów, dyrektywy i normy będące postawą certyfikacji, standardy akredytacji, zasady audytowania, aspekty psychologiczne, certyfikacja, planowanie i przygotowanie programu auditów dla SZBiHP, zarządzanie programem audytów, sprawozdanie i nadzorowanie programu audytu, komunikowanie się podczas audytu niezgodności
i działania korygujące, zatwierdzenie i przekazanie sprawozdania. utrzymanie kwalifikacji, proces oceny audytorów.


W szkoleniach brało już udział kilkadziesiąt osób z województwa mazowieckiego. Dla nich uczestnictwo w projekcie było okazją do zdobycia wiedzy, która w praktyczny sposób ułatwi im funkcjonowanie w pracy.


Na szkoleniu zapoznałem się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu bhp, takimi które przydadzą mi się w codziennej pracy biurowej. Ciekawy i bardzo przydatny był temat związany z pierwszą pomocą - mówi Łukasz Muranowicz, jeden z uczestników szkolenia  - Szkolenie było bardzo ciekawe, ponieważ połączono w nim wiedzę teoretyczną z praktyczną. Z pewnością poza praktycznymi korzyściami ważne są także aspekty formalne - na zakończenie kursu otrzymałem certyfikat, który potwierdza moje kompetencje


Dzięki szkoleniu zdobyłem bardzo dużą wiedzę szczególnie w zakresie pierwszej pomocy. Wiem jak postąpić w sytuacji, gdyby doszło do wypadku przy pracy a to bardzo  ważne, ponieważ może decydować o  tym czy uratujemy czyjeś życie. Szkolenie obfitowało w ciekawe wykłady, trener bardzo chętnie odpowiadał na nasze pytania, swoje wypowiedzi popierał przykładami z życia - dodaje Paweł Mroczkowski uczestniczący także w szkoleniu. 


Uczestnikami projektu mogą zostać pracujące osoby dorosłe z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Projekt skierowany jest do osób z wykształceniem średnim, w szczególności o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach.


Szkolenia realizowane są w Warszawie, Radomiu i w Płocku.


Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem projektu w Warszawie, przy ul. Skwer Kardynała St. Wyszyńskiego 5 lok.27, tel. 22/ 412 16 01, Fax 22/ 412 16 02,
e - mail: [email protected], [email protected].


Źródło: Europejska Grupa Doradcza


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.