Bhp w trosce o najwyższy komfort pracy

13.08.2014AKTUALNE

W nr 4/2014 czasopisma NORMAbhp.pl zamieszczona została bardzo ciekawa rozmowa z dr. hab. Stanisławem Michałowskim, prof. nadzw. rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, oczywiście na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie znaczenie odgrywają zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy dla władz uniwersytetu?

Nie mam wątpliwości, że to najważniejsze i kluczowe kwestie, aby firma – czy to instytucja publiczna, czy przedsiębiorstwo prywatne – mogła sprawnie i efektywnie realizować wyznaczone cele, do których została powołana. W UMCS już od wielu lat istnieje Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej, który organizuje szkolenia dla pracowników, ale także przeprowadza kontrole stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony ppoż. Jednym z zadań działu jest możliwość występowania do rektora oraz kanclerza z wnioskiem o nagradzanie osób, które wyróżniają się w inicjowaniu i prowadzeniu działań na rzecz stałej poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych w uczelni.

Która z grup zawodowych, zatrudnionych w UMCS, jest narażona na największe ryzyko? W jaki sposób jest to ryzyko minimalizowane?

W ramach każdego z 11 wydziałów zatrudnieni są pracownicy inżynieryjno-techniczni, których zadaniem jest przykładowo – jak ma to miejsce na Wydziale Chemii – przygotowywanie stanowisk do badań i przeprowadzanych doświadczeń dla studentów i pracowników naukowych. I to właśnie ta grupa – obok pracowników obsługi – jest najbardziej narażona na czynniki, które – w przypadku niezastosowania odpowiednich, rygorystycznych procedur postępowania – mogą wywołać niepożądane sytuacje. Ryzyko wystąpienia zjawisk niepożądanych minimalizujemy właśnie przez bardzo szczegółowe procedury i regulaminy, których znajomość jest bezwzględnie konieczna i wymagana od pracowników zatrudnionych na konkretnych stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

Jakie działania podejmuje UMCS, aby zapewnić pracownikom możliwie najwyższe standardy bhp?

Przede wszystkim wprowadzamy w życie zarządzenia i regulaminy, które mają na celu zapewnienie realizacji procedur związanych np. z dostarczaniem odzieży roboczej, środków ochrony indywidualnej oraz środków higieny osobistej i organizacji systemu udzielania pierwszej pomocy. Jednym z najnowszych działań jest wprowadzenie procedury oceny ryzyka zawodowego, które obejmuje wszystkie stanowiska pracy w UMCS. Co istotne – każdy pracownik ma pełne prawo brać udział w ocenie ryzyka zawodowego na swoim stanowisku pracy.

Jako pracodawcy powinniśmy znać zdanie pracownika o występujących na stanowisku pracy zagrożeniach, zauważonych niezgodnościach z przepisami oraz zasadami bhp, ale także odczuciach dotyczących organizacji pracy.

Istotna jest dla nas także wiedza o czynnikach ludzkich, mających wpływ na atmosferę w jednostce organizacyjnej i np. fakt występowania – o ile dotyczy – zjawiska stresu zawodowego. Pozyskane dane, tzw. wrażliwe, dotyczące stosunków międzyludzkich oraz oceny przełożonych będą oznaczone klauzulą anonimowości. W trosce o zapewnienie jak najwyższej jakości standardów, również z zakresu bhp, zrealizowany został projekt „Nowoczesny model zarządzania w UMCS”, współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach modułu kadrowo-płacowego wdrażany jest model bhp, który zapewni skuteczne i efektywne wprowadzanie oraz nadzorowanie procedur, dotyczących np. oceny ryzyka zawodowego.

Bhp to także zapewnienie przyjaznej i bezstresowej atmosfery oraz przeciwdziałanie mobbingowi. Czy w UMCS istnieje strategia na rzecz dobrych relacji między pracownikami?

Choć nie ma formalnej strategii na rzecz dobrych relacji, to zapewniam, że senat uczelni podejmuje wiele działań na rzecz integracji pracowników. Jednym z aktualnych przykładów jest choćby jubileusz 70-lecia uczelni. W programie obchodów rocznicy powstania UMCS oprócz Zjazdu Absolwentów zorganizowany zostanie także Piknik Pracowników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jedną z inicjatyw integrujących środowisko pracowników jest zbiórka funduszy na remont sali widowiskowej w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. A jeżeli chodzi o zapobieganie lobbingowi – w UMCS od kilku lat obowiązuje regulamin przeciwdziałania takim praktykom, który jednoznacznie określa, czym może być lobbing i jakie kroki powinien podjąć pracownik, który czuje się mobbingowany. Oczywiście to na pracodawcy ciąży obowiązek zapobiegania wszelkim przejawom mobbingu – zapewniam, że ze swojej strony podejmuję wiele starań, aby – w przypadku pozyskania informacji o możliwości wystąpienia znamion sytuacji mobbingowej – jak najszybciej poznać przyczyny zaistnienia takiej sytuacji i możliwie jak najwcześniej rozwiązać problem.

Ciekawą i innowacyjną propozycją – ze strony rektora UMCS – dla pracowników są bezpłatne i anonimowe porady psychologa. To dobry przykład dla innych firm i instytucji publicznych, które myślą o zapewnieniu jak najlepszego komfortu pracy swoim pracownikom. Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

Przede wszystkim chcę i potrafię słuchać ludzi. Ich potrzeb, próśb, problemów i zawsze staram się – w miarę własnych możliwości – nieść pomoc i wsparcie tym, którzy tego potrzebują. Pracownicy, którzy byli moimi podwładnymi, jeszcze zanim objąłem funkcję rektora, doskonale wiedzieli, że w przypadku problemów mogą do mnie przyjść, a ja – w miarę możliwości – wysłucham ich i postaram się pomóc. Z chwilą wyboru na rektora sytuacja nieco się zmieniła – nie mam już tak wiele czasu dla pracowników, jakbym sobie tego życzył. A oni ode mnie tego oczekiwali. Znalazłem jednak sposób na to, aby – zamiast mnie – był ktoś, kto wysłucha, doradzi, poda pomocną dłoń. To pani psycholog z wieloletnim doświadczeniem, która w każdej chwili – a jej numer telefonu komórkowego dostępny jest na stronie internetowej UMCS – gotowa jest umówić się na spotkanie z osobami, które mają problemy emocjonalne. Takie problemy to zazwyczaj pochodna nieporozumień w pracy, które zdarzają się i nie sposób tego nie dostrzec, ale czasem także wynik poważnych problemów rodzinnych czy zdrowotnych.

Zapewniam, że wszystkie osoby, które korzystają z oferty spotkań z psychologiem, otrzymują porady anonimowo. I nie ma ograniczeń czasowych czy finansowych. Jeżeli pracownik chce po prostu porozmawiać o swoich kłopotach – ma taką możliwość. A jeżeli chce o nich porozmawiać ze mną – nigdy nie odmówię, choć – jako rektor – mam wiele obowiązków i pracy. Ale dla mnie najważniejszy jest człowiek i chęć pomocy. Jeżeli mam zadowolonych pracowników – o sukcesy uczelni mogę być spokojny, bo dobra atmosfera w pracy to klucz do sukcesu.

Rozmawiała: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Słowa kluczowe:
BHP


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.