Co zrobić, jeżeli na terenie Twojego zakładu inna firma prowadzi prace remontowe i nie przestrzega przepisów bhp?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
15.06.2018AKTUALNE

Co zrobić, jeżeli na terenie Twojego zakładu inna firma prowadzi prace remontowe i nie przestrzega przepisów bhp?

Na terenie Twojej firmy inna firma zewnętrzna wykonuje budowlane prace remontowe i nie stosuje się do przepisów BHP? Zastanawiasz się, jaka odpowiedzialność ciąży na Twoim zakładzie pracy, w takiej sytuacji? Jaki obowiązek spoczywa na Twojej firmie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić zakres odpowiedzialności Twojego zakładu. Znajdziesz tu również podpowiedzi jak uchronić swoją firmę przed przykrymi konsekwencjami w takim przypadku.

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kto ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów bhp przez firmę zewnętrzną świadczącą usługi na terenie innego zakładu pracy?

  • Jakie konsekwencje czekają pracodawcę nieprzestrzegającego przepisów bhp?

  • Jak powinien postąpić pracodawca firmy, na terenie której pace remontowe wykonują pracownicy innej firmy, w przypadku zaobserwowania przypadków nieprzestrzegania przepisów bhp przez wykonawcę usług?

W pierwszej kolejności w opisanym przypadku ustalmy odpowiedzialnego za nieprzestrzeganie przepisów bhp.

Obowiązkiem każdego zatrudniającego pracobiorców jest zapewnienie im właściwych warunków gwarantujących bezpieczną pracę. Naruszenie przepisów dotyczących, np. prac na wysokości jako prac szczególnie niebezpiecznych, w tym w zakresie stosowanych zabezpieczeń może wiązać się zarówno z odpowiedzialnością:

  • wykroczeniową,

  • karną,

jak również z podwyższeniem składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników.

Uwaga!

Powyższa odpowiedzialność jest niezależna od tego, czy w wyniku niestosowania zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości doszło do wypadku przy pracy, czy też nie.

Tak więc, to pracodawca (firma zewnętrzna prowadząca prace remontowe) jest odpowiedzialny za zapewnienie właściwych warunków pracy swoim pracownikom. To na nim ciąży obowiązek realizacji wymagań określonych przepisami w zakresie bhp. To również on poniesie wszelkie konsekwencje za ich nieprzestrzeganie.

Właściwe warunki pracy

Prace budowlane charakteryzują się szczególnie dużymi zagrożeniami, mogącymi w konsekwencji prowadzić do wypadku przy pracy. Tym samym w przypadku prac budowlanych, obowiązki pracodawcy w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy nabierają szczególnego znaczenia - niezależnie od tego czy zatrudnia tylko pracowników czy również osobny na podstawie cywilnoprawnych form zatrudnienia.

Do zabezpieczeń stanowisk pracy na wysokości, przed upadkiem z wysokości należy stosować środki ochrony zbiorowej, w szczególności balustrady, siatki ochronne oraz siatki bezpieczeństwa. Stosowanie środków ochrony indywidualnej, w szczególności takich jak szelki bezpieczeństwa, jest dopuszczalne w przypadku gdy nie ma możliwości stosowania środków ochrony zbiorowej. Zignorowanie zasad bhp w postaci naruszenia wyżej wskazanych obowiązków niesie ze sobą nie tylko ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy – ciężkiego lub śmiertelnego – ale również generuje znaczną odpowiedzialność względem podmiotu organizującego pracę – niezależnie od tego czy do wypadku dojdzie czy też nie.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów bhp

Naruszenie obowiązków bhp względem zatrudnionych, w postaci niestosowania właściwych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości kwalifikowane jest zawsze w kategoriach czynu bezprawnego. W zależności od konkretnej sytuacji może być oceniane w kategoriach:

  • wykroczenia,

  • przestępstwa,

może być również powodem skierowania przez inspektora pracy wniosku do ZUS o podwyższenie o 100 % składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Odpowiedzialność wykroczeniową przewidują przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z art. 283 Kodeksu pracy, kto będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega:

  • przepisów lub

  • zasad

bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Brak zastosowania środków zabezpieczających przed upadkiem z wysokości może być oceniane w kategoriach czynu przestępnego, o którym mowa w przepisie art. 220 Kodeksu karnego (dalej: kk). Zgodnie z jego brzmieniem, kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo:

  • utraty życia albo

  • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Obowiązki zakładu, na terenie którego prowadzane są prace remontowe przez firmę zewnętrzną

Zakład pracy, na rzecz którego wykonywana jest praca przez firmę podwykonawczą, która prowadzi prace budowlane w sposób jawnie naruszający zasady bhp, w tym dotyczące zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości ma w zależności od sytuacji – społeczny lub prawny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie właściwej jednostki prokuratury. Zachodzi bowiem uzasadniona obawa popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 220 kk.

Rolą zakładu pracy nie jest dokonanie właściwej oceny, czy niestosowanie balustrad będzie kwalifikowane w kategoriach czynu przestępnego, czy wykroczenia – należy to do obowiązków organów prowadzących postępowanie karne.

Uwaga!

Zalecane jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej dla celów dowodowych.

Zasadne jest ponadto zawiadomienie właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej PIP. Inspektor pracy dokona oceny w zakresie nieprawidłowości dotyczących stosowanych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości i wyda nakaz wstrzymujący prace. W przypadku, gdy firma budowlana była kontrolowana wcześniej, a w czasie poprzedniej kontroli wykazano rażące uchybienia w dziedzinie bhp, wówczas inspektor pracy będzie miał prawo skierować do ZUS wniosku o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert praw pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.