Poleć znajomemu

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Popularność elastycznego czasu pracy rośnie. Możliwość organizowania pracy w różnych godzinach lub wydłużenie okresu rozliczeniowego znajduje coraz więcej zwolenników. Szczególnie duże firmy związane z przetwórstwem przemysłowym, stosują taki system rozliczania czasu pracy. Jak podaje PIP firmy znajdujące się w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu najczęściej korzystają z nowych przepisów.

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy elastyczny czas pracy wprowadza już coraz więcej firm. Do 15 stycznia br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1319 pracodawców. Prym w stosowaniu nowych przepisów wiodą głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób. Wśród takich przedsiębiorstw aż 481 wprowadziło system elastycznego czasu pracy. Tuż za dużymi przedsiębiorstwami plasują się przedsiębiorstwa średnie. Wśród nich 366 korzysta z elastycznego czasu pracy. Ale również 241 małych przedsiębiorców zatrudniających max. 9 osób zdecydowało się na wprowadzenie tego systemu czasu pracy.

Elastyczny czas pracy to rozwiązanie, z którego można korzystać od 2013 r. Jednak, aby móc wprowadzić tę formę czasu pracy potrzebna jest zgoda związków zawodowych działających w firmie lub, w przypadku ich braku, zgoda przedstawicieli pracowników.

  Można przyjąć jeden z dwóch wariantów oferowany przez system.

  1. Wariant I to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu wariantowi można dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.
  2. Wariant II to wprowadzenie ruchomego czasu pracy, co oznacza że np. pracownicy jednego dnia zaczynają pracę o godzinie 9 rano, następnego dnia o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10.

Ten system czasu pracy najbardziej popularny jest wśród przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (38%). Również branża zajmująca się handlem i naprawami (16%) korzysta coraz częściej z nowych przepisów dotyczących czasu pracy. Także branża budowlana (ponad 10%) wprowadza elastyczny czas pracy. Natomiast miastami, w których pracodawcy najczęściej wprowadzają nowe przepisy są Katowice (213), Poznań (210) i Wrocław (116).