Poleć znajomemu

Częste mycie rąk to niezbędna forma profilaktyki zdrowotnej


5 milionów drobnoustrojów średnio znajduje się na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni. Najczęściej są to bakterie i grzyby, przenoszone poprzez kontakt z innymi osobami i przedmiotami codziennego użytku. Ich obecność może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zagrożeń dla zdrowia. Tym bardziej dziwią wyniki badań, według których ponad 60% Europejczyków nie dba o higienę na zadowalającym poziomie.


Dbanie o czyste dłonie, szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety, pozwala o kilkadziesiąt procent zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę i grypę żołądkową, choroby układu odpornościowego czy rozprzestrzenianie się wirusa H1N1 - tłumaczy Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja-Apteczka.pl.

Ręce należy myć w ciepłej wodzie, używając do tego najlepiej mydła lub antybakteryjnych żeli chroniących przed grypą. W trasie lub w pracy warto mieć przy sobie tego typu produkty w jednorazowych saszetkach lub wyposażyć się w chusteczki dezynfekujące. Co ważne - antybakteryjne żele nie stanowią dużego wydatku, to koszt od ok. 12 do 23 zł.

Bakterie znajdują się dosłownie wszędzie - na dłoniach innych osób, przedmiotach, sierści zwierząt. Aby zachować rozwagę, ręce należy być często, nie tylko raz dziennie, po opuszczeniu toalety. Wyrobienie tego nawyku może tylko pomóc w zachowaniu zdrowa.