Czym się kierować przy zakupie apteczki pierwszej pomocy

05.05.2014AKTUALNE

Podczas udzielania pierwszej pomocy konieczny jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy, popularnie nazywany apteczką. Niestety często można spotkać źle wyposażone, nieuzupełniane lub źle dobrane zestawy. Na rynku apteczek jest bardzo duży wybór, więc często trudno jest dobrać odpowiednią.

Chcąc właściwie dobrać zestaw do udzielania pierwszej pomocy należy przede wszystkim dokonać analizy zagrożeń w danym miejscu, czyli spróbować przewidzieć, jakie potencjalnie wypadki mogą się wydarzyć. Przykładowo, przy pracy biurowej będziemy mieć do czynienia z różnego typu skaleczeniami (drobnymi), oparzeniami, ale także omdleniami, udarami mózgu czy bólami w klatce piersiowej, możliwe są także złamania, zwichnięcia czy też zatrzymanie oddechu i krążenia.

Dobór zestawu do możliwości pracowników

Zestaw do udzielania pierwszej pomocy należy odpowiednio dobrać do poziomu przeszkolenia osób, które będą z niego korzystać. Kupowanie bardzo zaawansowanych zestawów nie ma sensu, gdy osoby z niego korzystające nie będą w stanie wykorzystać jego możliwości. Często zdarzają się sytuacje, gdzie w zakładzie pracy jest bardzo zaawansowany zestaw do udzielania pierwszej pomocy, niejednokrotnie kosztujący kilka tysięcy złotych, a brakuje osób do jego użycia.

Okres przydatności środków opatrunkowych

Bardzo ważnym elementem jest okres przydatności środków opatrunkowych znajdujących się w zestawach, który przeważnie waha się od 2 do 4 lat od daty zakupu. Apteczka powinna być zawsze sprawna do działania. Zatem musi być wyznaczona osoba do opieki nad jej zawartością, do której należy zgłaszać ewentualne zużycie środków opatrunkowych. Osoba ta będzie dodatkowo dbała o wymianę ich w razie upływu terminu ważności.

Łatwość przemieszczenia się z apteczką

Kolejną cechą, która powinna charakteryzować dobry zestaw do udzielania pierwszej pomocy, jest mobilność. Niestety bardzo rzadko poszkodowany ulegnie wypadkowi tuż pod apteczką, dlatego zestaw musi mieć możliwość przeniesienia go w dogodne miejsce. Na naszym rynku nadal znajdują się przykręcane do ściany, niejednokrotnie zamykane na kluczyk apteczki. Jeżeli mamy do czynienia z takim zestawem i nie ma możliwości wymiany go na nowy, należy do środka włożyć np. reklamówkę, w której będą znajdowały się opatrunki i dzięki temu prostemu zabiegowi przeniesienie zestawu będzie znacznie łatwiejsze.

Oznaczenie miejsca, w którym znajduje się apteczka

Kluczowym elementem jest odpowiednie oznaczenie zestawu do udzielania pierwszej pomocy. Powinien być to biały krzyż na zielonym tle. Dodatkowo ważne jest, żeby poinformować pracowników, gdzie dokładnie znajduje się taki zestaw. Na zestawie powinna być także umieszczona informacja z danymi osób przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, np. z numerem pokoju czy telefonu.

Ważne

Znajomość zestawu jest bardzo ważna w sytuacji stresu, dlatego pracownicy powinni znać zawartość apteczki i dokładnie wiedzieć, jak wygląda opakowanie od konkretnego opatrunku lub elementu wyposażenia.

Zawartość przykładowego zestawu do udzielania pierwszej pomocy

Przykładowy zestaw do udzielania pierwszej pomocy powinien zawierać:

  • rękawiczki jednorazowe diagnostyczne (szczególnie polecane są winylowe lub nitrylowe),

  • maseczkę do sztucznego oddychania wyposażoną w zaworek jednokierunkowy,

  • bandaże dziane,

  • gazę jałową,

  • chustę trójkątną bawełnianą pakowaną sterylnie,

  • nożyczki ratownicze,

  • koc termiczny,

  • plastry z opatrunkiem,

  • agrafki,

  • instrukcję pierwszej pomocy.

W zestawie do udzielania pierwszej pomocy nie powinno być:

  • leków – zgodnie z zasadami pierwszej pomocy nie wolno nam ich podawać,

  • środków typu woda utleniona, spirytus czy wata, które często kojarzą się z pierwszą pomocą, jednakże tych środków nie należy używać w trakcie jej udzielania.

Piotr Skura - koordynator krajowy Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża