Dane o wypadkach przy pracy w I połowie 2015 r.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
02.09.2015AKTUALNE

Dane o wypadkach przy pracy w I połowie 2015 r.

GUS udostępnił dane zebrane w I półroczu 2015 r. w zakresie wypadków przy pracy opracowane na podstawie złożonych formularzy Z-KW Statystyczna karta wypadku. Okazało się, że I półrocze br. wypadło lepiej niż I półrocze 2014 r. Nie mniej jednak najwyższy wskaźnik wypadkowości nadal znajduje się w woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Poznaj pozostałe najnowsze dane w zakres wypadków przy pracy.

Główny Urząd Statystyczny podał dane w zakresie wypadków przy pracy za I półroczu 2015 r. Według tych danych liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, zgłoszonych na formularzu Z-KW Statystyczna karta wypadku, wyniosła ogółem 37111 osób i była mniejsza o 4,9% niż w I półroczu 2014 r.

Z podanej ogółem liczby, możemy wyróżnić:

  • 36765 osób, które uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (tj. o 5,0% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku),
  • 225 osób, które uległo wypadkom ciężkim (o 1,4% więcej niż przed rokiem),
  • 121 osób, które uległo wypadkom śmiertelnym (o 1,6% mniej niż przed rokiem).
Ważne

Zgodnie z przepisami za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć osoby poszkodowanej na miejscu wypadku lub w okresie 6 miesięcy od chwili wypadku. Natomiast za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, a mianowicie:

  • utrata wzroku,
  • słuchu, mowy,
  • zdolności płodzenia lub
  • inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu,

a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, trwała, całkowita lub znaczna niezdolność do pracy w zawodzie, albo trwałe poważne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Skąd GUS czerpie dane o wypadkach przy pracy?

Przypomnijmy, że dane o wypadkach przy pracy, poza indywidualnymi gospodarstwami rolnymi, uzyskiwane są ze statystycznej karty wypadku przy pracy (Z-KW). Obejmują one;

  • wszystkie wypadki przy pracy, jak również
  • wypadki traktowane na równi z wypadkami przy pracy,

niezależnie od tego czy na karcie wykazana została niezdolność do pracy (z powodu np. hospitalizacji poszkodowanego, czy odmowy przyjęcia zwolnienia lekarskiego). Natomiast za jeden wypadek przy pracy liczy się wypadek każdej pracującej osoby, poszkodowanej w wypadku indywidualnym, jak również zbiorowym.

Uwaga!

Zgodnie z przepisami za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Natomiast na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony, przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

W tym miejscu warto również podkreślić, że statystyczną kartę wypadku sporządza się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, albo na podstawie karty wypadku, w których stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Część I statystycznej karty wypadku sporządza się nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku. Natomiast część II, uzupełniającą, statystycznej karty sporządza się w terminie umożliwiającym zachowanie terminu jej przekazania do GUS, a termin ten wynosi maksymalnie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku.

Ważne

W tym miejscu przypominamy również, że pracodawca ma obowiązek przekazania I część statystycznej karty wypadku do GUS, w terminie do 15-go dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku.

Statystyczną kartę wypadku przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. Przepisy jednak przewidują pewne odstępstwo od tej zasady, bowiem pracodawca zatrudniający nie więcej niż 5 pracowników może przekazać oryginał statystycznej karty sporządzony w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku po przesłaniu uzasadnionej informacji o wyborze tej formy.

Jakie są najbardziej wypadkowe branże?

Jak podaje GUS najwięcej wypadków w I półroczu miało miejsce w przetwórstwie przemysłowym. Ogółem liczba wypadków przy pracy dla tej dziedziny działalności gospodarczej to 11703, w tym :

  • 38 – śmiertelnych,
  • 92 – ciężkich,
  • 11573 – lekkich.

Tutaj niechlubnie „króluje” branża produkująca artykuły spożywcze z największą liczbą wypadków ogółem 2118. Trzeba jednak podkreślić, że znaczną ich część stanowią wypadki lekkie(2104). Wypadków śmiertelnych w tej branży było tylko 5, a ciężkich 9.

Tuż za tą branżą, na miejscu drugim jest branża produkująca wyroby metalowe, z ogólną liczbą wypadków 1620. wypadków ogółem, w tym: 10 śmiertelnych, 25 ciężkich, 1585 lekkich.

Na trzecim miejscu uplasowała się branża produkująca wyroby z gumy i tworzyw sztucznych. Tu ogółem miało miejsce 931 wypadków przy pracy. W głównej mierze były to wypadki lekkie (924). Wypadków ciężkich w tej branży odnotowano w I półroczu br. tylko 7. Natomiast na szczęście nie wystąpiły tu wypadki śmiertelne.

Kolejną działalnością gospodarczą, w której odnotowano najwięcej wypadków przy pracy w I półroczu 2015 r., jest Handel; naprawa pojazdów samochodowych. W tej grupie działalności odnotowano 5023 wypadków ogółem, w tym:

  • 10 śmiertelnych,
  • 11 ciężkich,
  • 5002 lekkich.

A zatem w tej działalności dominują wypadki lekkie i to one wpłynęły na jaj pozycję w rankingu.

W trójce najbardziej wypadkowych branż III miejsce zajmuje opieka zdrowotna i pomoc społeczna, z ogólną liczbą wypadków w I półroczu’15 r. 4025, w tym:

  • 3 wypadki śmiertelne,
  • 6 wypadków ciężkich,
  • 4016 wypadków lekkich.

Jakie są najbardziej niebezpieczne branże z uwagi na skutki wypadków?

Można również pokusić się o określenie najbardziej niebezpiecznej pod względem skutków wypadków przy pracy branży. Patrząc na liczę odnotowanych w I półroczu 2015 r. wypadków śmiertelnych i ciężkich możemy wyłonić następujące branże:

I. przetwórstwo przemysłowe – liczba wypadków śmiertelnych 38, wypadków ciężkich 92;
II. budownictwo – liczba wypadków śmiertelnych 22, wypadków ciężkich 39;
III. transport i gospodarka magazynowa – liczba wypadków śmiertelnych 16, wypadków ciężkich 19.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy?

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy okazało się nieprawidłowe zachowanie się pracownika 58,8%. Ponadto do wypadków przy pracy przyczyniły się również:

  • niewłaściwy stan czynnika materialnego 8,6%
  • brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym 7,5%;
  • niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika 6,9%;
  • niewłaściwa organizacja stanowiska pracy 5,2%;
  • niewłaściwa organizacja pracy 4,7%
  • nieużywanie sprzętu ochronnego 1,5%

Ponadto najczęściej identyfikowanym wydarzeniem powodującym uraz było:

  1. zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt 25,9%;
  2. zderzenie z/uderzenie w obiekt w ruchu 20,9%;
  3. kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym 17,6%.

Natomiast najwięcej wypadków przy pracy miało miejsce, w I półroczu 2015 r., podczas:

  • Poruszanie się 36,3%,
  • Operowanie przedmiotami 16,5%,
  • Transportu ręcznego 14,9%,
  • Pracy narzędziami ręcznymi 12,2%,
  • Obsługiwania maszyn 8,9%,
  • Kierowania/jazdy środkami transportu/obsługa maszyn i innych urządzeń 6,2%.

Jeżeli zaś chodzi o liczbę osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) w I półroczu 2015 r. patrząc na podział terytorialnym kraju najwyższy wskaźnik odnotowano w województwach: dolnośląskim (4,30) i warmińsko-mazurskim (4,20). Najniższy zaś w województwach: mazowieckim (2,13) i małopolskim (2,46).

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Źródło:

http://stat.gov.pl

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.