Poleć znajomemu

Dlaczego należy stosować środki ochrony dróg oddechowych?

Środki ochrony dróg oddechowych chronią przed gazami, parami, mgłami, dymami i pyłami. Jak niebezpieczne potrafią być, świadczą chociażby opisy ich oddziaływania, dlatego wymagania stawiane przed środkami ochrony dróg oddechowych są bardzo wysokie.

Przykładowe skutki oddziaływania gazów, par, mgieł, dymów i pyłów:

  • tlenki azotu mogą doprowadzić do podrażnienia górnych i dolnych dróg oddechowych i obrzęku płuc,

  • chlor – do podrażnienia górnych dróg oddechowych z krwiopluciem, zapalenia lub obrzęku płuc,

  • fosgen – do podrażnienia górnych dróg oddechowych, obrzęku płuc, niedokrwistości, niewydolności serca i wreszcie do śmierci,

  • arsen – do uszkodzenia mięśnia sercowego, zapalenia oskrzeli,

  • chrom – do owrzodzenia błon śluzowych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, owrzodzenia układu pokarmowego, martwiczego uszkodzenia wątroby, martwiczego uszkodzenia nerek.

Zaprezentowane przykłady pokazują wyraźnie, jak niebezpieczne potrafią być gazy, pyły, dymy, mgły i pary. Trzeba także mieć świadomość tego, że w wielu przypadkach nie jest możliwe wyczucie od razu narastającego z latami niebezpieczeństwa zachorowania na nieodwracalną w skutkach chorobę. Przykładem tutaj mogą być pyły drewna, które pojawiają się niemal w każdym zakładzie stolarskim, parkieciarskim, meblowym. Praca w pyle drewna, bez odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych, może doprowadzić między innymi do pylicy płuc. Choroba ta nie jest efektem pracy w zapyleniu przez kilka dni, jej rozwój trwa około 20 lat. Niestety, pojawienie się duszności u pracownika może oznaczać już zaawansowaną chorobę i nieodwracalne uszkodzenie płuc przez cząsteczki pyłów. Wtedy jest już za późno na profilaktykę.

Jeszcze większe zagrożenie przynosi praca, bez odpowiednich zabezpieczeń, w pyłach drewna twardego (dąb, buk). Pyły te, oprócz pylicy, mogą doprowadzić do nowotworu płuc, gdyż podejrzewane są o kancerogenność.

Substancji niebezpiecznych, które mogą dostać się do organizmu człowieka za pośrednictwem dróg oddechowych, jest bardzo dużo. Występują one niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Prawidłowy dobór środków ochronnych jest kluczem do bezpiecznej, niezagrażającej zdrowiu i życiu pracy.

Autor: 

Adam Jabłoński

prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów

i Dystrybutorów Środków Ochrony Indywidualnej