Pierwsza pomoc z efektami specjalnymi na budowie SKANSKA

12.05.2017AKTUALNE

Pierwsza pomoc z efektami specjalnymi na budowie SKANSKA

Upadki, zranienia, omdlenia. Poszkodowani z licznymi obrażeniami ciała. To wypadki, jakie mogą się wydarzyć na budowie. Co wtedy robić? Jak udzielić pomocy rannym, zachowując zimną krew i trzeźwe myślenie? Takie symulacje zdarzeń wypadkowych z wykorzystaniem aktorów oraz scenografii symulującej miejsce zdarzenia odbyło się na budowie Skanska Green2Day we Wrocławiu, w ramach kolejnej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa.

Ruszyła kolejna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa, inicjatywy organizowanej przez firmy tworzące Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. W dniach od 8 do 14 maja na budowach 12 firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie trwają działania związane z propagowaniem kultury bezpieczeństwa pracy. Tydzień Bezpieczeństwa, to wielkie święto branży budowlanej. Bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników na budowach w całej Polsce. Hasło tegorocznego tygodnia to „Bezpieczeństwo - Podaj dalej!”.

Pierwsza pomoc z efektami

Szkolenie z pierwszej pomocy z wykorzystaniem efektów specjalnych i aktorów symulujących wypadek to jedno ze szkoleń, jakie odbyło się dziś na budowie biurowca Green2Day we Wrocławiu w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Celem szkolenia jest wprowadzenia uczestników w autentyczną scenerię i klimat sytuacji zagrożenia życia oraz zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników Skanska na temat udzielania pierwszej pomocy.

 

- Rzeczywistość często odbiega od wyidealizowanego świata przedstawianego w materiałach szkoleniowych lub podręcznikach dotyczących pierwszej pomocy – mówi Tomasz Czekalski, właściciel firmy HELP-Edukacja i Bezpieczeństwo. – Pył, huk, krew, dym i presja czasu potrafią mocno skomplikować nawet najprostszy schemat postępowania. Szkolenia realizowane dla Skanska w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa 2017 niczym nie przypominają siedzenia w klimatyzowanej sali wykładowej i prezentowania teoretycznych rozwiązań przez wykładowcę. Angażowanie uczestników w ćwiczenia, które przyjmują formę zdarzeń pozorowanych, weryfikują  ich faktyczne umiejętności oraz umożliwiają nabycie nowych – Tomasz Czekalski.

- Wzrost świadomości pracowników wspomagany ćwiczeniami praktycznymi jest najważniejszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na budowach. Dzięki takim aktywnościom pracownicy biorą udział w symulacjach wypadków, które mogą się wydarzyć na budowie. Uczą się, jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Świadomi pracownicy nie będą biernie przyglądać się, ale podejmą aktywne działania w celu ich eliminacji – mówi Iwona Stolarczyk, Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej, Skanska. W tegorocznym szkoleniu wezmą udział nie tylko pracownicy na projekcie, ale również pracownicy biurowi oraz najemcy i obsługa biurowca GreenDay we Wrocławiu.

Akcja krwiodawstwa Krew – Podaj dalej!

Tydzień Bezpieczeństwa jest skierowany do wszystkich pracowników Skanska, dlatego przygotowanych mamy również wiele inicjatyw dla pracowników biurowych, takich jak seminaria organizowane przez firmę Medicover, Tydzień dla Kręgosłupa czyli interaktywne szkolenie online z możliwością konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą oraz przegląd bezpieczeństwa stanowisk pracy.

Najważniejszą inicjatywą, poza pokazami na budowach, jest akcja krwiodawstwa pod hasłem Krew – Podaj dalej! Krwi nie da się wyprodukować. Potrzebujący mogą ją otrzymać jedynie od innych ludzi. Akcja przeprowadzana jest przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zbiórka krwi realizowana jest w biurach Skanska lub w ambulansach ustawionych przed budynkiem.

- Nasi pracownicy chętnie uczestniczą w dodatkowych działaniach edukacyjnych, jak również włączają się w takie inicjatywy, dzięki którym mogą pomóc innym. Razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowaliśmy zbiórkę krwi. Do udziału w tej akcji zaprosiliśmy również naszych najemców. To jeden z wielu przykładów, który pokazuje, że razem znaczy lepiej – tłumaczy Dominik Siwiec, koordynator zbiórki, Skanska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Troska o życie to jedna z głównych wartości, którą kierujemy się w Skanska. To nasi pracownicy tworzą firmę. Właśnie dlatego szczególne znaczenie ma ich bezpieczeństwo.

 - Budownictwo to gałąź gospodarki charakteryzująca się wysokim stopniem ryzyka zawodowego ze względu na duże zagrożenia wypadkowe. Każdy nowy obiekt to prototyp pod względem technicznym i organizacyjnym, co wymaga wiele pracy przygotowawczej i planistycznej. Dlatego w Skanska przywiązujemy dużą wagę do właściwego planowania, realizacji projektów przez kompetentne zespoły, zapewnienia niezbędnych zasobów i środków – mówi Iwona Stolarczyk, Skanska.

Źródło: