Dobre relacje pracodawca-pracownik przekładają się na bhp i zysk firmy

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
28.11.2016AKTUALNE

Dobre relacje pracodawca-pracownik przekładają się na bhp i zysk firmy

O ludzkim obliczu pracy, konieczności kreowania i utrzymywania dobrych relacji między pracownikami i kierownictwem, opartych na szacunku i życzliwości, wreszcie – o działaniach, podejmowanych na rzecz tworzenia bezpiecznych miejsc pracy mówili organizatorzy i goście Gali Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. 25 listopada, odbyła się Gala wieńcząca działalność promocyjno-prewencyjną OIP, w 2016 r.

Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie, Włodzimierz Biaduń, witając zaproszonych gości przypomniał, że największą nagrodą dla inspektorów pracy, zajmujących się na co dzień bezpieczeństwem i higieną pracy, jest kreowanie – we współpracy z biznesem i instytucjami publicznymi – bezpiecznych miejsc pracy. – Nam wszystkim, inspektorom, przedsiębiorcom i innym pracodawcom bliskie sercu jest bezpieczeństwo pracy, które nie jest postrzegane jedynie przez pryzmat ekonomiczny, ale także – społeczny, z działaniami podejmowanymi w celu ochrony zdrowia pracowników i ich ogólnego dobrostanu – mówił W. Biaduń. – Inspektorat Pracy zajmuje się nie tylko interpretacją przepisów prawa dla pracowników i pracodawców, ale prowadzi także szerokie działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz prewencyjne.

Bezpieczeństwo pracy to wartość porównywana z doświadczeniem wieloletnich pracowników

Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Przemysława Czarnka, przekazał pracownikom Inspektoratu i gościom list, w którym istotne miejsce znalazło uznanie dla całego zespołu Inspektoratu za kształtowanie dobrych relacji i praworządności. – Jesteście Państwo godnymi kontynuatorami historii i tradycji ochrony pracy – pisał Wojewoda P. Czarnek. Przypomniał przy tym słowa Jana Pawła II: „By ludzkiej pracy przywrócić pełny wymiar osobowy i społeczny”. – By praca miała ludzkie oblicze – podkreślał P. Czarnek.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Kazimierz Stocki, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego mówił o bezpieczeństwie, jako wielkiej wartości, która znaczy tyle samo, co doświadczenie wieloletnich pracowników. – Bezpieczeństwo i higiena pracy to także dobre relacje i dobra atmosfera w miejscu pracy – pracodawca, który ma szanujący się zespół współpracowników ma powody do dumy i zadowolenia. Bo wie, że efekty, także finansowe, to wypadkowa wielu czynników, w tym właśnie dobrych relacji, bez których trudno myśleć o sukcesie ekonomicznym.  

Krzysztof Bielecki, Przedstawiciel Głównego Inspektora Pracy, składając gratulacje wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym we wszystkich programach prewencyjnych podkreślił, że PIP wspiera wszelkie działania dla tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy – poprzez m.in. szkolenia i poradnictwo oraz pomoc w tworzeniu wewnętrznych regulacji – jednak bez aktywności firm i pomocy pracowników niewiele można zdziałać. – Największą wartością w procesie pracy pozostaje zawsze człowiek – mówił K. Bielecki. – Zagadnienia bhp są istotnym elementem tworzenia sukcesu ekonomicznego – warto o tym pamiętać.

Najważniejsze bezpieczeństwo w budownictwie, leśnictwie i rolnictwie

W czasie Gali rozstrzygnięty został m.in. konkurs „Buduj bezpiecznie”. W tegorocznej edycji wyróżnione zostały i nagrodzone budowy prowadzone przez trzy firmy: Budimex SA, Oddział Budownictwa Ogólnego Wschód Rejon 5 Lublin (dwukrotnie nagrodzony), Elbud Sp. z o.o. w Łukowie Jakub Chruściel oraz Perfekt Bau Budownictwo i Odnowa Zabytków Edward Pietras z Chełma.

Z kolei w kolejnym współzawodnictwie pt. „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” laureaci wyłonieni zostali w trzech kategoriach – firmy do 50 pracowników, od 51 do 250 osób oraz powyżej 250 pracowników. Wśród firm małych najlepsi okazali się: Moto Expres Agnieszka Skiba, Stacja Kontroli Pojazdów, Świdnik, TIRCARS Sp. J. Mariusz Chorąży i Wspólnicy Kolonia Horbów, Mąka – Zakład Młynarsko-Piekarniczy Józef Bryła, Biłgoraj oraz Produkcja i Sprzedaż Wyrobów z Drewna, Henryk Grzyb, Józefów. Nagrodzone firmy średnie to: Kalgrup Sp. z o.o, Łaszczów, produkcja i sprzedaż owoców i warzyw, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej oraz Zakłady Poligraficzne Anny i Janusza Genejów Kraśnik. Firma Państwa Genejów została wyróżniona także w Ogólnopolskim Konkursie „Pracodawca i Organizator Pracy Bezpiecznej”.

Wśród firm dużych jedynym laureatem została Spółka ROTO Okna Dachowe z Lubartowa.

            W ramach Programu Prewencyjnego dla Zakładów Usług Leśnych „Zdobądź Dyplom PIP”, którego celem jest dostosowanie do przepisów bhp i przepisów prawa wyróżnieni zostali: Zakład Usług Leśnych Jan Kalenik (Dębowa Kłoda), Zakład Usług leśnych Mariusz Kunaszyk (Parczew) Zakład Usług Leśnych Waldemar Gajos (Uhnin) Zakład Usług Leśnych Rafał Małysz (Stary Uścimów), Usługi Leśne Krzysztof Pradyszczuk (Wyryki), Zakład Usług Leśnych „Junior” (Biłgoraj) oraz Zakład Usług Leśnych Piotr Tutka (Kolonia Sól).

W czasie Gali podsumowany został także doroczny program, adresowany do małych firm, pt. „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa”. Laureatami zostali: EKO-KRAS Sp. z o.o. Kraśnik (wywóz śmieci i odpadów), Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach k/Radzynia Podlaskiego i Zakład Piekarniczy Marta Lipka z Parczewa.

Ogłoszono także laureata konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Wśród 32 zgłoszonych farm najlepsze okazało się gospodarstwo Elżbiety i Sławomira Capałów z Dysa (gmina Niemce). Państwo Capała otrzymali także dyplom w etapie krajowym konkursu.

Istotne działania chroniące zdrowie pracowników

W kolejnym konkursie „Zdobądź dyplom PIP”, premiowana była inicjatywa związana z przeciwdziałaniem zagrożeniom zdrowotnym w miejscu pracy. Podstawowym celem przedsięwzięcia była identyfikacja zagrożeń, samokontrola i likwidacja problemów, w określonych przez pracodawcę terminach. Wszelkie działania, na etapie wstępnym i zakończenia konkursu, weryfikowane były przez inspektorów PIP.

Wyróżnienia otrzymali: Zakład Mechaniki i Elektromechaniki Samochodowej Kraśnik, Mechanika Pojazdowa Ślusarstwo Leszek Skowera Kraśnik, Restauracja Koncertowa Lublin (usługi gastronomiczne i kateringowe), BACCARAT Małgorzata Olech, Mirosław Olech, Lublin (branża poligraficzna), Styks Sp. z o.o. Lublin (usługi pogrzebowe), Centrum Narzędziowe JURIMP Sp. z o.o. Lublin (techniczne zaopatrzenie przemysłu), GREM Sp. J. Lublin (wykonywanie i sprzedaż pokryć dachowych), TRANS-WAG Sp. z o.o. Lublin (sprzedaż paliw, montaż instalacji gazowych), ROLFARM Lublin (sprzedaż zboża, pasz, koncentratów dla zwierząt hodowlanych), BIOARP Nowy Krępiec (produkcja i sprzedaż dermokosmetyków naturalnych), Gospodarstwo Szkółkarskie Kurów (uprawa sadzonek), Uprawa Pieczarek, Kazimierzówka (Świdnik), Gospodarstwo Szkółkarskie Bogdan Piech (Końskowola), HERMES S.C. Włodawa (produkcja i sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego, MAX Cyców (sprzedaż detaliczna), Chłodnia IGLOO Chełm (hurtowa sprzedaż zamrażarek i lodów), AGAT S.C. Krasnystaw (sprzedaż części samochodowych), PHU Paweł Kozłowski, Wojsławice (naprawa samochodów), LABLADORYT Włodawa (usługi kamieniarskie), EURODOM Tarnawatka (producent wyrobów tartacznych), LIMBA Tereszpol (wyroby z drewna), Zakład Gospodarki Komunalnej Tereszpol, CULIRARIA Zamość (usługi gastronomiczne i kateringowe), WODAPOL Zamość (projektowanie i wykonywanie wodociągów i kanalizacji) WITRON J. Grula Stary Zamość (skup i sprzedaż nasion, zbóż i pasz), AKRON MEBLE Zamość (produkcja mebli), FARB STAL Garbów (sprzedaż farb i żywic), STYLOWNIA Salon Urody Chełm (usługi kosmetyczne fryzjerskie), oraz AUTO DORO PLUS Świdnik (blacharstwo i lakiernictwo).

Przedstawiciel Głównego Inspektora Pracy, Krzysztof Bielecki, gratulując wyróżnionym podkreślił, że już sam udział w programie „Zdobądź dyplom PIP” jest nagrodą, docenianą przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inspektorów Pracy z siedzibą w Genewie. – To najważniejszy konkurs, z zakresu bezpieczeństwa i ochrony pracy, w Europie – mówił K. Bielecki.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.