Dodatkowa praca inspektorów PIP

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
31.12.2015AKTUALNE

Dodatkowa praca inspektorów PIP

Niekiedy zdarza się iż słyszymy, że inspektorzy PIP są np. wykładowcami na szkoleniach, konferencjach, czy też sami prowadzą działalność gospodarczą w zakresie szkoleń. Są też autorami wielu publikacji w różnych czasopismach, ekspertami udzielającymi porad na portalach. Rodzi się pytanie czy mogą to robić, skoro są pracownikami instytucji kontrolującej warunki pracy? Wyjaśnijmy tę kwestie.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mogą podejmować zajęcia zarobkowe wyłącznie na zasadach określonych w zarządzeniu nr 21/11 Głównego Inspektora Pracy z 17 października 2011 r. w sprawie podejmowania zajęć zarobkowych przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Jedną z podstawowych zasad określonych we wskazanym zarządzeniu jest przede wszystkim uzyskanie zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego.

Dodatkowe zajęcia zarobkowe inspektorów PIP

Nasuwa się jednak kolejne pytanie, jakie zatem mogą być to zajęcia zarobkowe? Czy więc, inspektorzy PIP mogą imać się każdego zajęcia poza godzinami swojej pracy?

Okazuje się, że zajęciem zarobkowym, które może wykonywać pracownik PIP, w tym inspektor, będzie każde zajęcie związane z uzyskiwaniem przychodu w ramach stosunku pracy (dodatkowe zatrudnienie), umowy cywilnoprawnej lub w ramach prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej (samozatrudnienie), polegające w szczególności na wykonywaniu:

1)      działalności publicystycznej;

2)      działalności szkoleniowej.

Natomiast zajęciem zarobkowym, w rozumieniu przepisów zarządzenia GIP, nie będzie uzyskiwanie przychodów z tytułu:

1)      prowadzenia gospodarstwa rolnego;

2)      inwestowania środków pieniężnych na lokatach bankowych, giełdzie papierów wartościowych i w funduszach inwestycyjnych;

3)      umów najmu i dzierżawy;

4)      praw autorskich i pokrewnych;

5)      wykonywania funkcji biegłego sądowego.

Ważne

W przypadku wykonywania funkcji biegłego sadowego inspektor PIP musi na bieżąco informować o każdej pracy wykonanej w związku z tą funkcją. Dodatkowo pracownik PIP nie powinien występować w roli biegłego sądowego w sprawach dotyczących nadzorowanych lub kontrolowanych przez siebie podmiotów.

Wracając do samej kwestii uzyskania zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego, zgoda ta udzielana jest zwykle na określony czas najczęściej na rok. Ale w przypadku dodatkowego zatrudnienia albo prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej taka zgoda udzielana jest na czas nieokreślony.

Zgoda wydana na czas określony może ulec przedłużeniu, np.: Zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego na wykonywanie działalności publicystycznej lub szkoleniowej, udzielone pracownikom na czas określony na 2015 r. ulegają przedłużeniu do dnia 31 grudnia 2016 r – tak wynika z zarządzenia nr 37/15 Głównego Inspektora Pracy z 16 listopada 2015 r. w sprawie podejmowania zajęć zarobkowych przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy w 2016 r.

Warto też zaznaczyć, iż zainteresowany dodatkowym zajęciem zarobkowym inspektor, aby uzyskać na nie zgodę, musi najpierw złożyć wniosek jej wydanie.

Zakazy dotyczące zajęć zarobkowych pracowników PIP

Trzeba też zauważyć, że inspektor PIP nie może podjąć zajęcia zarobkowego, nawet w przypadku uzyskania uprzedniej zgody, gdyby zajęcie to:

Ponadto pracownik PIP, który uzyskał zgodę na podjęcie zajęcia zarobkowego, nie może w celu reklamy czy promocji swoich działań, wykorzystywać faktu zatrudnienia w tej instytucji. Ważne jest również to, że pracownikowi PIP nie wolno prowadzić działalności szkoleniowej na rzecz lub w siedzibie nadzorowanych lub kontrolowanych przez siebie podmiotów.

Cofnięcie zgody na dodatkowe zajęcia zarobkowe

Warto również zauważyć, że zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego może być cofnięta:

1)      w każdym czasie – w przypadku naruszenia przez pracownika warunków udzielenia zgody, określonych w zarządzeniu;

2)      za miesięcznym wypowiedzeniem, jeżeli zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego była udzielona na czas określony;

3)      za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, jeżeli zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego była udzielona na czas nieokreślony.

Tak więc, podsumowując i odpowiadając na pytanie, pracownicy PIP ,w tym inspektorzy, mogą posiadać dodatkowe zajęcie stanowiące ich źródło przychodu ale mszą uzyskać na wykonywanie tych dodatkowych zajęć zarobkowych zgodę GIP.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.