Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

22.10.2014AKTUALNE

W tym tygodniu, od 20 do 24 października, trwa Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 2014, stanowiący kluczowy element kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) i jej społeczność partnerska chcą namówić Europę do rozmawiania na temat stresu i zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy oraz sposobów, jakimi możemy wspólnie rozwiązać ten problem.

Stres w pracy? Nie, dziękuję!” to aktualny temat tegorocznego Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Jestto zdecentralizowana kampania kierowana do organizacji i osób fizycznych na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim. Przedmiotem kampanii EU-OSHA na lata 2014-2015 jest podnoszenie świadomości i podkreślanie znaczenia zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy. Choć eliminacja zagrożeń psychospołecznych i stresu w pracy może wydawać się dużym wyzwaniem, celem kampanii jest wykazanie, że problemy te mogą być rozwiązywane w równie logiczny i systematyczny sposób, jak wszelkie inne problemy z zakresu BHP. Stosownie do tego jako cztery główne założenie kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2014-15 określono:

  • podnoszenie świadomości na temat rosnącego problemu stresu i zagrożeń psychospołecznych w pracy;
  • dostarczenie i promowanie zastosowania prostych, praktycznych narzędzi i wytycznych dla potrzeb zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy;
  • podkreślanie pozytywnych efektów zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy włącznie z uzasadnieniem biznesowym.

Partnerzy kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” – w tym przedsiębiorstwa, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz eksperci BHP – chcą przekazywać przesłanie kampanii na wiele sposobów: w Belgii i Słowenii odbędą się konferencje prasowe, w Wielkiej Brytanii szkolenia, w Islandii konferencja, a w Estonii pokaz filmu na temat „Zdrowe i bezpieczne miejsca pracy”.

EU-OSHA we współpracy z Eurofound opublikowała też niedawno nowe sprawozdanie pt.„Zagrożenia psychospołeczne w Europie – Występowanie i strategie profilaktyki”.

Wysiłki na rzecz zarządzania stresem związanym z pracą i zagrożeniami psychospołecznymi nie kończą się na Europejskim Tygodniu: w listopadzie zostanie opublikowany internetowy przewodnik we wszystkich językach UE zawierający porady dla MŚP na temat radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy. Natomiast w 2015 r. poznamy laureatów 12. edycji Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk.

Źródło:

www.osha.europa.eu