Poleć znajomemu

Ewakuacja na budowie Prokuratury Rejonowej w Szczecinie

Ewakuacja na budowie Prokuratury Rejonowej w Szczecinie

Zadymione pomieszczenia, próbna ewakuacja budowy i pokaz gaszenia pożaru – takie „atrakcje” na szczecińskiej przebudowie budynku Prokuratury Rejonowej czekały wczoraj na pracowników.  Wszystko to w ramach ćwiczeń podczas odbywającego się obecnie Tygodnia Bezpieczeństwa.

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa - największego na polskim rynku przedsięwzięcia związanego z bezpieczeństwem pracy, w dniach od 25 kwietnia do 1 maja na setkach budów w całej Polsce odbywają się ćwiczenia oraz pokazy związane z promowanie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest dla Skanska sprawą priorytetową, dlatego włączamy się w działania służące eliminacji wypadków przy pracy.

Ze szczecińskiego placu budowy…

- Także na naszej budowie w Szczecinie postanowiliśmy zorganizować wraz ze Strażą Pożarną ćwiczenia i pokazy dla uczestników inicjatywy. Nie obyło się bez symulacji dymu, ognia i ewakuacji uwięzionych w budynku pracowników budowy – mówi Łukasz Sobczak, Kierownik Budowy, Skanska. Uczestnicy wydarzenia zorganizowanego na prowadzonej obecnie przez Skanska przebudowie budynku Prokuratury Rejonowej w Szczecinie zostali odpowiednio wcześnie uprzedzeni i przygotowani do odbywających się ćwiczeń.

Przebieg zdarzenia

Pierwszą osobą, która zobaczyła ulatniający się w budynku dym był koordynator BHP. Niezwłocznie zadzwonił na Straż Pożarną zgłaszając całe zdarzenie. Dwa wozy strażackie pojawiły się na miejscu po 3 minutach. W tym czasie część pracowników zdążyła się ewakuować i udać w bezpieczne miejsce. Niestety pozostali utkwili w budynku i z niepokojem czekali na wsparcie.

Strażacy musieli przeprowadzić ewakuację pracowników i natychmiastową wentylację pomieszczeń. Uwięzionym udało się dotrzeć w miejsce zbiórki. Koordynator sprawdził listę obecności, by ustalić, czy wszyscy wydostali się z pomieszczeń. Po szczęśliwie zakończonej akcji pokazowej odbyło się szkolenie informujące o tym, jak należy prawidłowo gasić pożar.

Tegoroczne hasło przewodnie inicjatywy brzmi: „Włącz myślenie – planuj i reaguj”. Odbywa się ono w firmach skupionych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - zrzeszeniu największych na polskim rynku generalnych wykonawców.

Wydarzenia Tygodnia Bezpieczeństwa będzie można śledzić na http://www.skanska.pl/tydzienbezpieczenstwa