Federacja Przedsiębiorców Polskich też podważa rozszerzenie kompetencji PIP

01.03.2016AKTUALNE

Federacja Przedsiębiorców Polskich też podważa rozszerzenie kompetencji PIP

Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich rozszerzenie kompetencji urzędników PIP w obecnym kształcie jest niezgodne z Konstytucją RP. Chodzi o nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, która poza obowiązującymi już niezapowiedzianymi kontrolami, zakłada również nadanie inspektorom PIP uprawnień wydawania decyzji administracyjnych. Poznaj uzasadnienie tej organizacji.

Nie tylko Konfederacja Lewiatan nie zgadza się z planowanym zwiększeniem uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Także Federacja Przedsiębiorców Polskich wyraziła swoją dezaprobatę. Przedstawiciele i eksperci tej organizacji również uważają że nadanie nowych uprawnień kontrolnych PIP jest niezgodne z prawem. FPP krytykuje nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, zarówno w zakresie niezapowiedzianych kontroli, jak i uprawnień PIP pozwalających urzędnikom wydawać decyzje administracyjne. W drugim przypadku chodzi o uprawnienie Inspektorów PIP dające im prawo jednostronnej zmiany formy umowy z cywilnoprawnej na umowę o pracę. Takie kompetencje jak na razie posiada wyłącznie sąd.

„W obecnej formie proponowane przepisy niosą ze sobą zagrożenie niekonstytucyjności. Do tej pory urzędnik w ramach kontroli wskazywał obszary działalności firmy, które wymagały poprawy. Dopiero w momencie niedostosowania się przez przedsiębiorcę, sprawa była kierowana do sądu – gdzie niezawisły sędzia decydował o wyroku. Jak pokazuje praktyka, negatywna ocena kontroli PIP w zakładach pracy była nierzadko kwestionowana przez sądy. W świetle nowelizacji dotychczasowa relacja ulegnie całkowitej zmianie. To urzędnik arbitralnie będzie decydował m.in. o formie zatrudnienia pracowników, a nie niezależny sąd – to nie tylko daje pole do nadużyć, ale jest niezgodne z obowiązującą konstytucją” – takie stanowisko prezentuje na stronie Federacji Tomasz Wojak, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zdaniem Federacji nadanie takich uprawnień PIP może spowodować wykluczenie sądu w relacji urzędnik PIP – przedsiębiorca, Ponadto takie rozwiązanie w konsekwencji niejako przenosi na władzę wykonawczą uprawnienia władzy sądowniczej. Jak podkreśla Federacja w swoim stanowisku PIP będzie mogła wydać nakaz natychmiastowej zmiany formy zatrudnienia oraz arbitralnie nałożyć na firmę wysokie kary finansowe. Przedsiębiorca dopiero przed sądem będzie mógł zakwestionować legalność takiej decyzji.

Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich lepszym rozwiązaniem byłoby kierowanie spornych sytuacji do rozstrzygnięcia w trybie przyspieszonym, bądź wprowadzenie przepisu nakazującego orzeczenie wyroku w przeciągu 48-72h.

Opr. Red.