Hałas w miejscu pracy - obowiązki pracodawcy

Aneta Mościcka
13.09.2012AKTUALNE

Fakt, że wózek jezdniowy posiada homologację potwierdzającą zgodność z normami dopuszczającymi pojazd do eksploatacji nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przeprowadzenia badań natężenia hałasu w środowisku pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

W sprawie, rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 28 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Sz 190/12 pracownicy inspekcji sanitarnej przeprowadzili u pracodawcy kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny środowiska pracy.

W wyniku kontroli, na pracodawcę nałożono obowiązek m.in.:

  • opracowania dokumentacji oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy specjalisty ds. logistyki,
  • przedłożenia aktualnego pomiaru środowiskowego hałasu na stanowisku pracy operatora linii produkcyjnej,
  • przedłożenia aktualnego pomiaru środowiskowego hałasu na stanowisku pracy operatora wózka jezdniowego,
  • przedłożenia aktualnego pomiaru środowiskowego hałasu, pyłu i substancji chemicznych na stanowisku pracy.

Pracodawca odwołał się od nakazu inspekcji sanitarnej do wojewódzkiego inspektora sanitarnego. W uzasadnieniu odwołania stwierdził, że na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33, poz. 166, dalej: rozporządzenie) to pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonywane są badania i pomiary. Ponadto poinformował, że nie posiada stanowiska pracy operatora wózka jezdniowego, ponieważ wózki te obsługiwane są dorywczo i przemiennie przez pracowników, służą do prac załadunkowo - rozładunkowych na placu zewnętrznym maksymalnie do 1 godziny w ciągu zmiany roboczej. Zdaniem pracodawcy, nie ma uzasadnienia dla konieczności pomiaru poziomu hałasu oraz substancji chemicznych, jakie występują na zewnątrz hal. Skoro producenci wózka jezdniowego zdeklarowali zgodność wykonania urządzeń transportowych z normą PN-EN 12895:2003 Wózki jezdniowe - Kompatybilność elektromagnetyczna zatem nie powinien być wymagany pomiar hałasu na stanowisku operatora wózka jezdniowego - stwierdził pracodawca.

Wojewódzki inspektor sanitarny utrzymał w mocy decyzję powiatowego inspektora sanitarnego. Organ drugiej instancji stwierdził, że o charakterze wykonywanej pracy świadczy rodzaj wykonywanych czynności, a nie nazwa stanowiska przypisana pracownikowi w umowie o pracę. Skoro w zakładzie pracy występuje stanowisko pracy operatora wózka jezdniowego to pracodawca ma obowiązek wykonania badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia oraz przestrzegania terminów przeprowadzenia badań i pomiarów. Wojewódzki inspektor sanitarny stwierdził, że dokonywanie wyboru na jakich stanowiskach pracy i w jakim zakresie mają być prowadzone pomiary i badania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy to obowiązek pracodawcy, jednak organ inspekcji sanitarnej jest ustawowo uprawniony do kontroli i egzekwowania przepisów w celu zapobiegania powstawania chorób zawodowych i innych chorób związanych z wykonywaniem pracy.

Pracodawca złożył skargę na decyzję organu drugiej instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W skardze powtórzył dotychczasową argumentację w sprawie.

Sąd oddalił skargę pracodawcy. Uzasadniając wyrok sąd stwierdził, że art. 227 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą polegający przede wszystkim na przeprowadzeniu na swój koszt, badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrowaniu i przechowywaniu wyników tych badań i pomiarów oraz udostępnianiu ich pracownikom. Z kolei § 2 rozporządzenia nakłada na pracodawcę obowiązek wskazania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, które mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników lub na poziom narażenia na oddziaływanie tych czynników.

W myśl § 13 rozporządzenia, badania i pomiary szkodliwego dla zdrowia czynnika fizycznego, występującego w postaci m.in. hałasu wykonuje się:

  • co najmniej raz na 2 lata - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie czynnika powyżej 0,2 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia (NDN), określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 228 § 3 Kodeksu pracy.
  • co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie czynnika powyżej 0,5 wartości NDN.

Zgodnie natomiast z § 3 rozporządzenia, pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy, nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Odnosząc się do nałożonego na pracodawcę obowiązku przeprowadzenia pomiarów w zakresie hałasu sąd stwierdził, że pracownik zajmujący stanowisko operatora wózka jezdniowego jest narażony na czynnik szkodliwy jakim jest hałas, stąd zachodzi konieczność przeprowadzenia takiego pomiaru. Sąd zgodził się ze stanowiskiem organów inspekcji sanitarnej, że z obowiązku tego nie zwalnia pracodawcę to, że wózek ten jest zgodny z normami.

Autor:

dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.