Informowanie pracowników o stanie bhp w zakładzie pracy

Waldemar Krupa
30.04.2014AKTUALNE

Sposobem prowadzącym do unikania wypadków przy pracy i skutkującym zmniejszeniem ich liczby może być uświadamianie pracowników o potrzebie znajomości przepisów i chęci ich przestrzegania. Sprawny system popularyzacji problematyki bhp w zakładzie to klucz do uniknięcia wypadków przy pracy, a można to osiągnąć, np. przez umieszczanie informacji z zakresu bhp na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy.

Odpowiednio sformułowany i umieszczony w bezpośrednim otoczeniu stanowiska pracy napis, mówiący o skutkach niewłaściwego postępowania w zakresie bhp może dobrze oddziaływać na pracownika. Przy tworzeniu takiego prostego i logicznego hasła, które będzie skutecznie trafiać do świadomości pracowników można poprosić o pomoc:

  • społecznego inspektora pracy,

  • przedstawiciela pracowników,

  • komisję bhp,

  • osoby profesjonalnie zajmujące się formułowaniem i eksponowaniem różnych treści mogących mieć wpływ na sposób bezpiecznego postępowania pracownika.

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, pracodawca musi również informować pracowników o zagrożeniach, związanym z nimi ryzyku zawodowym i wynikach pomiarów czynników szkodliwych. Inne obowiązki pracodawcy:

  • niezwłoczne informowanie pracowników, w sposób ustalony w danym zakładzie pracy, o wynikach przeprowadzonych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;

  • umieszczanie aktualnych wyników tych badań lub pomiarów na odpowiednim stanowisku pracy;

  • przekazywanie informacji o wynikach badań i pomiarów pracownikom poprzez umieszczenie ich na tablicach ogłoszeń w miejscach ogólnodostępnych, w pobliżu stanowisk pracy, tam gdzie najczęściej przebywają pracownicy. Wynik pomiaru powinien być umieszczony na każdym stanowisku pracy, na którym taki pomiar wykonano.

Oznakowanie stref niebezpiecznych znakami ostrzegawczymi i informacyjnymi oraz barwami bezpieczeństwa jest także już pewnego rodzaju wizualizacją problematyki bhp.

Coraz popularniejszym sposobem popularyzacji problematyki bhp jest wewnętrzna sieć internetowa (Intranet). Zapewnia bardzo szybki obieg informacji i pozwala na natychmiastowe poinformowanie, jeśli nie samych pracowników, to przynajmniej ich przełożonych o problemach związanych z bhp.

Inne, dobre sposoby popularyzacji problematyki bhp to przekazywanie informacji na ten temat w:

- prasie zakładowej,

- radiowęzłach zakładowych.

 

Podstawa prawna 

  Art. 226 i 227 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.).

Autor: 

Waldemar Krupa główny specjalista ds. bhp, ochrony przeciwpożarowej w firmie SEKA S.A.

Słowa kluczowe:
stan bhp

Autor
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu – oficer WP. Przedstawicielem firmy SEKA S.A. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie „Organizacji i Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy” w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Kwalifikowany Audytor systemów zarządzania bhp. Specjalisty ochrony przeciwpożarowej

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.