Poleć znajomemu

Jak chronić przed słońcem pracowników wykonujących pracę na zewnątrz

Pracownikami, którzy najczęściej wykonują pracę pod gołym niebem są rolnicy oraz pracownicy branży budowlanej. W przypadku takiej pogody, jaką mamy ostatnio w Polsce, szczególną uwagę należy zwrócić na ich ochronę przed silnym nasłonecznieniem, czyli negatywnym wpływem promieniowania UV.

Pierwszą podstawową rzeczą jest zaopatrzenie pracowników w nakrycie głowy, gdy wykonują swoją pracę w miejscach, w których promienie słoneczne działają bezpośrednio na nich.

Wiadomo, że nie zawsze da się to zrobić, ale jeśli to możliwe to należy zadbać, aby odzież robocza pracowników, którzy muszą z niej korzystać, była przewiewna i lekka.

A co ze specjalistyczną odzieżą ochronną?

Gdy na stanowisku pracy (na zewnątrz pomieszczeń, przy wysokich temperaturach powietrza) zachodzi konieczności stosowania specjalistycznej odzieży ochronnej, zabezpieczającej pracownika przed czynnikami szkodliwymi (np. biologicznymi), trzeba, jak dowodzą badania prowadzone w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, skracać czas pracy w takiej odzieży.

Markizy, daszki i prysznice

W miejscach i na stanowiskach pracy nasłonecznionych można również ustawiać namioty ewentualnie montować markizy lub daszki chroniące pracownika przed promieniami słonecznymi. Przykładem takiego rozwiązania może być rozbicie namiotu ogrodowego nad wykopem, w którym pracują robotnicy. Namiot taki, będzie rzucał cień na pracujących i chronił ich przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Dobre praktyki wskazują także, aby zapewniać możliwość obmycia całego ciała po wykonaniu prac fizycznych wszystkim grupom pracowników, nie tylko tym wskazanym przez przepisy. Należy zauważyć, iż pracodawcy coraz częściej zapewniają tę możliwość swoim pracownikom.