Jak dobrać odzież ochronną, aby pracownik był bezpieczny

16.07.2014AKTUALNE

W okresie wzmożonych remontów i prac budowlanych nietrudno o urazy i wypadki. Ustrzec przed nimi mogą odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. Dlatego odzież ochronna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego pracownika. Warto wiedzieć, jak ją wybrać, aby spełniała swoją funkcję.

Chcąc osiągnąć poczucie bezpieczeństwa należy zainwestować w produkty wysokiej jakości. Taki wybór daje gwarancję długoletniego użytkowania i dobrego wyglądu danej odzieży (może nie jest to najważniejszy czynnik, ale także ma znaczenie – pracownik lepiej się czuje, a i wizerunek firmy jest lepszy).

Odzież ochronna jest niezbędna do wykonywania każdego zawodu, w którym istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia bądź życia, czyli wszędzie tam, gdzie człowiek jest narażony m.in. na styczność z olejami i paliwami czy działanie niebezpiecznych substancji (w tym środków chemicznych). Jest również wymagana w pracy nastawionej na kontakt z żywnością w celu zachowania należytej higieny. Konieczna jest także do sprzątania, ponieważ skutecznie chroni prywatne ubrania przed powstaniem nieusuwalnych zabrudzeń oraz zabezpiecza ciało przed żrącymi chemikaliami. Stanowi ponadto ochronę termiczną w profesjach wykonywanych w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. chłodniach. Odzież robocza i ochronna przyda się też każdemu, kto wykonuje codzienne prace w domu lub ogrodzie.

Bluzy, kamizelki, spodnie, buty, rękawice czy specjalistyczne okulary skutecznie ochronią nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi na budowie, przy remoncie, a także podczas prac w ogródku. Zminimalizują też ryzyko pośliźnięć, skaleczeń czy oparzeń.

Na rynku są dostępne ubrania w różnych fasonach i kolorach, dzięki czemu można dobrać je z łatwością do własnej postury. Podczas zakupów szukajmy produktów opartych na innowacyjnych rozwiązaniach.

Najważniejszym elementem ubrania jest materiał

To od materiału zależy, czy ubranie jest praktyczne i wygodne. Nie bez znaczenia jest odpowiednia kompozycja włókien, z których powstał. Odzież robocza powinna zawierać domieszkę bawełny, która sprawi, że będzie przewiewna. Natomiast poliester w składzie jest gwarancją mocnej struktury odpornej na przetarcia i uszkodzenia, a ponadto ma niski wskaźnik wchłaniania wilgoci.

Zwróćmy uwagę, aby całość była solidnie wykonana. W miejscach szczególnie narażonych na działania dodatkowych naprężeń czy tarć powinny znajdować się specjalne wzmocnienia, a nawet potrójne szwy. Poza materiałem liczy się również funkcjonalność kroju oraz zastosowanie przemyślanych detali.

Odzież ochronna powinna być wygodna

Dobrze uszyty oraz odpowiednio dopasowany strój zapewni nam optymalną swobodę ruchów. Spodnie powinny mieć praktyczne i pojemne kieszenie typu bojówki, w których można wygodnie przechowywać np. drobne narzędzia. Świetnym rozwiązaniem są bluzy zaopatrzone w otwory wentylacyjne z siatki zamykane na suwak, zapewniające właściwą cyrkulację powietrza. Natomiast pożyteczne ogrodniczki to takie, które mają wszytą elastyczną gumę pozwalającą na doleganie materiału do pleców, dzięki czemu doskonale chronią nerki przed przewianiem. Należy zadbać również o ręce, które są szczególnie narażone na urazy. Przydadzą się też wygodne buty. Pamiętajmy także o odblaskowej kamizelce, dzięki której będziemy widoczni i bezpieczni podczas wieczornych prac. W zależności od wykonywanych robót dobierzmy odpowiednie akcesoria, np. nakolanniki, okulary czy kask.

Słowa kluczowe:
odzież ochronna