Jak oceniać ryzyko zawodowe ratowników medycznych oraz kierowców karetek

14.05.2014AKTUALNE

Ocena ryzyka zawodowego dotycząca ratowników medycznych oraz kierowców karetek pogotowia ratunkowego jest stosunkowo trudna. Wpływ na to ma przede wszystkim duże prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia, na które nie może mieć wpływu zarówno pracodawca, bezpośredni przełożony, jak i sam pracownik.

Czynności wykonywane przez ratowników medycznych i kierowców karetek pogotowia ratunkowego często wiążą się z pracą w ekstremalnych warunkach. Przykładowo, nie ma możliwości wygrodzenia i zabezpieczenia terenu, na którym świadczą pracę.

Bardzo często, kierując się dobrem pacjenta, ratownicy medyczni pracują, przekraczając dopuszczalne wartości dźwigania, przenoszenia czy podnoszenia. Z tego samego względu brakuje im również czasu na założenie środków ochrony indywidualnej.

Ważne

Nawet taki argument, jak dobro pacjenta, nie powinien być usprawiedliwieniem niestosowania przepisów i zasad bhp.

Pomimo specyfiki pracy na stanowiskach ratownika medycznego i kierowcy karetki pogotowia ratunkowego należy tu postępować zgodnie z ogólnymi standardami wykonywania oceny ryzyka zawodowego określonymi w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) oraz rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Z obowiązującego od 27 czerwca 2013 r. rozporządzenia ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 696) wynika również stosunkowo nowy obowiązek dokonywania oceny ryzyka zawodowego zranienia ostrym narzędziem i przeniesienia zakażenia w wyniku ekspozycji na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny na danym stanowisku pracy.