Jak poprawić opiekę zdrowotną i profilaktyczną pracowników?

22.05.2015AKTUALNE

Jak poprawić opiekę zdrowotną i profilaktyczną pracowników?

76% firm w Polsce podejmuje już działania na rzecz zdrowia pracowników. Tak wynika z najnowszego raportu „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany”. Nie mniej jednak usprawnienie modelu opieki zdrowotnej i profilaktycznej to nadal istotne wyzwanie stojące zarówno przed pracodawcami, jak i instytucjami państwowymi. Zobacz, co jeszcze pokazują wyniki raportu i kto podejmie debatę na ten temat.

Starzejące się społeczeństwo i wydłużający się okres aktywności zawodowej nieuchronnie rodzą pytania, jak zapewnić pracownikom odpowiedni model opieki zdrowotnej; jak wspierać ich w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i ciągłej zdolności do pracy. U progu nowych wyzwań warto przyjrzeć się dzisiejszemu zaangażowaniu pracodawców i pracowników w tym obszarze. Najnowsze badanie „Zdrowie w pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zostało przeprowadzone – na zlecenie Bupa, której częścią jest LUX MED – w czterech krajach, o różnej historii i doświadczeniach tj. Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Australii. Wyniki raportu wskazują, że mimo różnic kulturowych oraz gospodarczych, problemy i wyzwania w obszarze opieki medycznej pracowników wydają się mieć uniwersalny charakter.

Oczekiwania i bariery dla pracodawców

Programy zdrowotne to przede wszystkim korzyści dla pracodawcy w postaci spadku absencji, poprawy stanu zdrowia i zwiększenia zaangażowania zatrudnionych. Jak pokazują wyniki raportu, aż 76% firm w Polsce podejmuje już działania na rzecz zdrowia pracowników. Dodatkowo, większość pracodawców zaobserwowała już efekty wprowadzonych działań. Respondenci w Polsce wskazują najczęściej ograniczenie liczby absencji chorobowej i poprawę stanu zdrowia oraz zwiększenie wydajności. Podobnie wskazania widzimy w pozostałych krajach uczestniczących w badaniu. To niewątpliwie podkreśla zasadność rozwoju programów wspierających zdrowie pracownika – podkreśla Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Działu Profilaktyki Korporacyjnej, Grupa LUX MED.

Jednocześnie najpoważniejszą barierą wskazywaną przez ankietowanych są koszty takich działań – w Polsce znacznie więcej menedżerów podkreśla ten problem (73% wobec 30% w Wielkiej Brytanii). Kolejne wyzwanie, tak w Polsce, jaki i we wszystkich krajach, to zauważalny brak priorytetu dla zdrowia dla zarządów firm (Polska 32%, Hiszpania 35%) czy brak odpowiednich kadr zarządzających takimi działaniami prozdrowotnymi (Polska 22%, Wielka Brytania 20%).

Pracownicy o zdrowiu

Wyniki raportu „Zdrowie w pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” przeprowadzonego na zlecenie Bupa pokazują, że program opieki medycznej dla pracowników jest bardziej rozpowszechniony w Hiszpanii (30% badanych), natomiast programy sportowe w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Ważne

Kampanie edukacyjne kierowane do pracowników są w Polsce dostępne dwukrotnie rzadziej niż w porównywanych krajach.

Badani pracownicy podkreślali jak duże znaczenie ma dla nich zaangażowanie pracodawcy w obszarze wsparcia i inwestowania w korporacyjne programy zdrowotne. W Polsce i Hiszpanii zadeklarowało to blisko 70% badanych, w pozostałych krajach 45-55%. Aż 43% badanych w Polsce zaznacza również, że w przyszłości przy zmianie pracy będą brać pod uwagę zaangażowanie pracodawcy w działania prozdrowotne. W pozostałych krajach taką postawę deklarował co czwarty badany.

Uwaga!

W opinii respondentów ich wydajność zawodowa wzrosłaby, gdyby ich aktualny stan zdrowia był lepszy. Najwięcej takich odpowiedzi odnotowano w Polsce (66%).

Niestety, obecnie pracownicy w niewielkim stopniu identyfikują swoje aktywności prozdrowotne czy poprawę stanu zdrowia z działaniami oferowanymi przez pracodawców. Wyniki raportu „Zdrowie w pracy” pokazują także, że niektóre obszary wskazywane przez pracowników jako priorytetowe są rzadko realizowane – mówi Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Działu Profilaktyki Korporacyjnej, Grupa LUX MED.

Ważne

Najwięcej pracowników oczekuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i skutków stresu czy depresji (w Polsce 45%, Hiszpanii 42% i Australii 36%) oraz profilaktyki chorób układu krążenia (39% ankietowanych w Polsce, a w Wielkiej Brytanii 17%). Widoczna jest także potrzeba promowania zdrowej diety i aktywności fizycznej, a także profilaktyki stomatologicznej i onkologicznej.

Dialog „Zdrowie w pracy”: pracodawcy – instytucje państwowe – opieka medyczna

W najbliższy poniedziałek, 25 maja br. w siedzibie Pracodawców RP odbędzie się spotkanie „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” poświęcone debacie nt. diagnozy i wyzwań wobec opieki medycznej pracowników i rozwoju inwestycji pracodawców w obszar profilaktyki i opieki zdrowotnej. Do udziału w debacie zostali zaproszeni:

Irena Wóycicka– Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
prof. UW dr hab. Jacek P. Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Sławomir Neumann – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
Joanna Makowiecka-Gaca – p.o. Prezesa Zarządu, Polimex-Mostostal S.A
prof. dr hab. n. med. Jolanta Walusiak-Skorupa – Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra J. Nofera w Łodzi
Grzegorz Juszczyk – Dyrektor Działu Profilaktyki Korporacyjnej, Grupa LUX MED


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.