Jak samowolne działanie pracownika może doprowadzić do wypadku

05.05.2016AKTUALNE

Jak samowolne działanie pracownika może doprowadzić do wypadku

Zdarza się, że pracownicy, z własnej inicjatywy, podejmują działania, które ich zdaniem pozwolą im ułatwić sobie pracę. Często wówczas, albo z braku wiedzy, albo z braku wyobraźni, bagatelizują bądź ignorują ostrzeżenia. Takie działania niestety mogą zakończyć się wypadkiem przy pracy, jak miało to miejsce w hurtowni wyrobów chemicznych. Analiza tego wypadku to znakomity przykład na szkolenie bhp.

Podczas szkoleń bhp i omawianiu kwestii zagrożeń na stanowiskach pracy, wypadków przy pracy czy niedozwolonych zachowań pracowników warto powoływać się na faktyczne zdarzenia. Najlepiej obrazują one omawiany materiał, przez co zapada on w pamięć uczestników szkolenia. 

Oto przykład niewłaściwego postępowania pracownika, braku właściwego nadzoru oraz konsekwencji z tym związanych.

Stan faktyczny

W jednej z hurtowni wyrobów chemicznych pracownik zatrudniony na stanowisku gospodarczym wykonywał prace porządkowe. Pracownik ten chciał ułatwić sobie pracę związane z usuwanie z hali produkcyjnej pojemników ze zużytymi raklami i przygotowaniem ich do wywiezienia na złom. Aby nie przerzucać ręcznie odpadów z ostrymi krawędziami do pojemnika plastikowego pobrał z magazynu pustą stalową beczkę. Na beczce przyklejone było oznaczenie ostrzegające o znajdującym się w niej materiale wysoce łatwopalnym. Pracownik zignorował to ostrzeżenie. W celu dostosowania jej do swoich potrzeb postanowił beczkę pociąć przecinarką kątową.

Najpierw pracownik lekko naznaczył pracującą tarczą tnącą linię cięcia, a następnie docisnął tarczę do denka beczki. W tym momencie nastąpił wybuch mieszaniny gazów zgromadzonych w pojemniku. Przecinarka kątowa i pokrywa beczki uderzyła pracownika w twarz.

Przyczyny wypadku przy pracy

Inspektor pracy po zbadaniu okoliczności wypadku stwierdził, że jego przyczyn leżącą zarówno po stronie poszkodowanego jak i pracodawcy.

Przyczyny wynikające z nieprawidłowości technicznych:

  • nieprawidłowe użycie opakowania z resztkami farby - nie usunięcie resztek substancji, której pary w mieszaninie z powietrzem utworzyły atmosferę wybuchową;

 Przyczyny wynikające z nieprawidłowej organizacji pracy:

  • dopuszczenie przez nadzór do stosowania niewłaściwej technologii - przecinania z  użyciem narzędzia tnącego z napędem elektrycznym pojemnika z nieusuniętą zawartością o własnościach wybuchowych;

Przyczyny wynikające z nieprawidłowości leżących po stronie poszkodowanego:

  • wykonywanie pracy przez poszkodowanego, niewchodzącej w zakres jego obowiązków;
  • wykonywanie pracy przez poszkodowanego bez uprzedniego usunięcia zagrożenia w postaci atmosfery wybuchowej wewnątrz przecinanego pojemnika.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP

Po przeprowadzonej kontroli inspektor pracy ukarał kierownika warsztatu mandatem karnym.

Reasumując analizę wypadku można stwierdzić, że samowolne zachowanie pracownika, przy jego braku wiedzy lub ignorancji mogą doprowadzić do wypadku przy pracy. Podkreślić należy, że mimo to wina nie będzie leżała tylko i wyłącznie po stronie pracownika. Również pracodawca będzie ponosić konsekwencje i koszty związane z niewłaściwą organizacją pracy. Odpowiedzialność za wypadek spadnie także na osoby kierujące bezpośrednio poszkodowanym pracownikiem z uwagi na niedopełnienie obowiązku właściwego nadzoru nad nim i pozwolenie mu na samowolne działanie.  Oczywiście do tego dochodzą koszty wypadku, które obciążą cały zakład pracy. Biorąc pod uwagę powyższe trzeba podkreślić znaczenie właściwej organizacji pracy jak i odpowiedniego nadzoru nad pracownikami. 

Opr. red.