Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Jakie oprogramowanie do ewidencji odpadów wybrać? Recenzja systemu eDokumenta 1.0

Jakie oprogramowanie do ewidencji odpadów wybrać? Recenzja systemu eDokumenta 1.0

Praktycznie każdy przedsiębiorca wytwarza podczas swojej działalności odpady. Niezależnie, czy jest to fabryka, warsztat czy biuro powstające w tych miejscach odpady podlegają pod obowiązek ewidencji.  Zgodnie z ustawą o odpadach (art. 66) posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów. Coraz więcej firm wykorzystuje do tego celu programy komputerowe.

W bieżącym roku mieliśmy możliwość przetestowania systemu automatycznej ewidencji odpadów eDokumenta 1.0.  Celowo nie używamy nazwy program, gdyż testowane rozwiązanie wykracza daleko poza ramy klasycznego oprogramowania komputerowego. Jest to zupełnie nowy i innowacyjny produkt, który reprezentuje zupełnie nowe podejście do zagadnienia ewidencji odpadów.

Aby uzyskać maksymalną prostotę i intuicyjność obsługi zrezygnowano z „uniwersalności”. System obsługuje tylko wytwórców odpadów, a więc i tak 95% wszystkich firm. Najbardziej rewolucyjny jest sposób pobierania danych. System korzysta z zaawansowanych funkcji skanowania. Wystarczy zeskanować przy użyciu skanera lub aparatu fotograficznego w smartfonie lub tablecie kartę przekazania odpadu, aby dane zostały pobrane. Następnie dane te zatwierdzamy i to już wszystko. W wersji premium nawet i tego nie trzeba robić. Wystarczy sam skan karty przekazania odpadów – a cała reszta „obróbki” jest po stronie systemu.

Nie potrzeba mieć jakiejkolwiek wiedzy z zakresu odpadów. Nauka obsługi systemu zajęła nam 10 minut. System jest dwuplatformowy – można używać go mobilnie, korzystając ze smartfona lub tabletu, albo stacjonarnie przy użyciu komputera ze skanerem. Ten drugi sposób jest w naszej ocenie wygodniejszy, gdy wprowadzamy jednorazowo większą ilość kart przekazania odpadów. Korzystanie mobilne sprawdza się idealnie przy pojedynczych kartach – producent sugeruje to rozwiązanie dla małych firm, gabinetów itp.  Po wprowadzeniu kart i podaniu danych firmy można w łatwy i bezbłędny sposób wygenerować roczne sprawozdanie odpadowe.

Na rynku obecnie dostępnych jest również kilkanaście innych „konwencjonalnych” programów, przy których pomocy można wykonywać ewidencje odpadów. Wszystkie testowane przez nas wcześniej najpopularniejsze programy działają poprawnie. Podstawową wadą tych aplikacji jest zbyt wysoki stopień ich skomplikowania i brak intuicyjnej obsługi. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, iż autorzy tego oprogramowania starają się zrobić produkt uniwersalny dla wszystkich uczestników rynku odpadów, a więc zarówno dla małej firmy, jak i dużego recyklera transportującego i przetwarzającego odpady. Programy te są dobre, ale wymagają czasu na naukę ich obsługi oraz czasu na wprowadzenie wymaganych danych.

Czy warto korzystać z systemu  eDokumenta 1.0? W naszej ocenie jest to bardzo ciekawa i przyszłościowa alternatywa dla rynku programów do ewidencjonowania odpadów. Cena oprogramowania jest absolutnie atrakcyjna w stosunku do konkurencji i wynosi 120 zł netto na rok (wersja premium jest droższa z 60 zł). System  jest także udostępniany w wersji demo, która daje dostęp do wszystkich funkcji poza możliwością wygenerowania rocznego sprawozdania odpadowego – dzięki temu każdy może bez ponoszenia kosztów sprawdzić. czy nowy automatyczny sposób wykonywania ewidencji odpadów spełnia jego oczekiwania.

Więcej na: www.edokumenta.pl