Jest nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
04.07.2018AKTUALNE

Jest nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych

Chociaż wejdzie w życie dopiero 21 sierpnia 2018 r. już zostało opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Nowe rozporządzenie zmienia wartości dopuszczalnych stężeń dla 32 substancji chemicznych i dodaje 15 nowych substancji szkodliwych. Zobacz, co jeszcze zmienia się  w związku z nowym rozporządzeniem.

2 lipca 2018 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1286; dalej: nowe rozporządzenie o NDSiN czynników szkodliwych).

Nowe rozporządzenie o NDSiN czynników szkodliwych, przygotowane w porozumieniu z resortem zdrowia, uwzględnia wnioski Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy skierowane do ministra właściwego do spraw pracy (w latach 2014-2017).

Nowe rozporządzenie o NDSiN czynników szkodliwych ujednolica również dotychczasowe przepisy rozporządzenia, a także:

Rozporządzenia wprowadza też zmianę w części dot. mikroklimatu zimnego zgodną w tym zakresie z normą PN-EN ISO 11079:2008 „Ergonomia środowiska termicznego – Wyznaczanie i interpretacja stresu termicznego wynikającego z ekspozycji na środowisko zimne z uwzględnieniem wymaganej izolacyjności cieplnej odzieży (IREQ) oraz wpływu wychłodzenia miejscowego”.

Tabela 3. Wartości dopuszczalne tWC

Temperatura chłodzenia powietrzem tWC [°C]

Dopuszczalny czas ekspozycji [min]

tWC > −24

Ekspozycja ciągła

−24 ≥tWC> −34

Ekspozycja skrócona, określana zgodnie z równaniem: Czas ekspozycji = 50 · tWC + 1730

−34 ≥ tWC > −59

Ekspozycja skrócona, określana zgodnie z równaniem: Czas ekspozycji = 0,8 · tWC + 57,2·

tWC ≤ −59

Ekspozycja zabroniona

W porównaniu do obecnego nowe rozporządzenie o NDSiN czynników szkodliwych wprowadza też zmianę:

a)       w załączniku nr 1 do rozporządzenia, gdzie:

  • likwiduje się podział na część A „Substancje chemiczne” i Część B „Pyły” i wprowadzony zostaje jedne wykazu: „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy”,
  • wprowadzone zostaje w kolumnie „Uwaga”  oznaczenie „skóra” przy substancjach, które mogą być absorbowane przez skórę.

W wyniku połączenia dotychczasowych części A i B w załączniku nr 1 zweryfikowane zostały również zapisy dotyczące czynników pyłowych i ich wartości dopuszczalnych.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych było konieczne z uwagi na potrzebę wdrożenia do prawa krajowego postanowień dyrektywy Komisji (UE) 2017/164 z 31 stycznia 2017 r. ustanawiającej czwarty wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą Rady 98/24/WE oraz zmieniającej dyrektywy Komisji 91/322/EWG, 2000/39/WE i 2009/161/UE. Państwa członkowskie mają wprowadzić postanowienia tej dyrektywy w terminie do 21 sierpnia 2018 r. i właśnie w tej dacie zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.