Poleć znajomemu

Już w najbliższą sobotę finał XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK

15 czerwca na warszawskim Ursynowie 80 uczestników, zwycięzców z 16 województw, przyjedzie będzie walczyć w centralnym etapie XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Mistrzostwom będzie towarzyszył piknik Polskiego Czerwonego Krzyża odbywający się obok budynku dzielnicy Ursynów. W programie konkursy i quizy dla najmłodszych, pokazy ratownictwa z udziałem psów oraz zbiórka krwi.

Startujące w mistrzostwach pięcioosobowe zespoły reprezentują w finale swoje szkoły ponadgimnazjalne i oddziały okręgowe PCK. Młodzi specjaliści od niesienia pierwszej pomocy wykażą się wiedzą podczas testu oraz umiejętnościami praktycznymi na 8 stacjach z symulacjami wypadków.

Pozoracje urazów będą bardzo realistyczne

Tematyka pozoracji nawiązuje do wypadków najczęściej spotykanych w życiu codziennym, ale nie mogę zdradzić zawartości poszczególnych stacji, ponieważ powinna ona być zaskoczeniem dla uczestników. W ten sposób sprawdzamy, jak reagują w sytuacjach stresu typowego dla wypadów – deklaruje Michał Rejnus koordynujący organizację tegorocznych Mistrzostw. Scenki przedstawiające urazy przygotowywane są przy użyciu specjalistycznych materiałów: Wykonujemy profesjonalne charakteryzacje przy użyciu środków stosowanych w filmach i teatrze, jak na przykład sztuczna krew, aby oddać realizm sytuacji – dodaje.

Co roku jedna ze stacji obejmuje zabiegi podstawowego podtrzymania życia, zwane popularnie sztucznym oddychaniem i masażem serca. Ponieważ ta stacja będzie zlokalizowana tuż przy piknikowej scenie, widzowie mogą obserwować pracę poszczególnych ekip, kibicując im i ucząc się, jak prawidłowo udzielać pomocy.

Relacja na żywo w Internecie

Zmagania drużyn będzie można śledzić i retransmitować na lokalnych antenach i stronach internetowych dzięki plikom wideo przygotowywanym przez videoPR. Pliki w jakości HD będą udostępniane mediom przez cały dzień na dedykowanej stronie (biuro prasowe): http://pck.netpr.pl Na tej samej stronie zapraszamy o godz. 16.00 na transmisję na żywo z uroczystego zakończenia Mistrzostw i ogłoszenia wyników.

Na pikniku wiele innych atrakcji

Równolegle do rywalizacji mistrzowskiej odbędzie się piknik PCK. W planie wyjątkowy pokaz z udziałem psów ratowniczych: Zaprosiliśmy Grupę Ratownictwa Specjalnego z Gdańska, jedną z niewielu pracujących z psami – mówi Rafał Sakowski, odpowiedzialny w PCK za pracę ratowników. Do Warszawy przyjadą 3 psy, które pod okiem przewodników wykonają pokazy posłuszeństwa, umiejętności pokonywania przeszkód oraz poszukiwania ukrytych osób i przedmiotów – opowiada Sakowski, dodając, że z ratownikami-przewodnikami psów będzie można także porozmawiać poza sceną.

Na scenie przewidziano poza tym pokazy pierwszej pomocy i edukacyjno-konkursowe zajęcia dla najmłodszych, przybliżające im zasady reagowania w obliczu wypadku. Od godz. 10 rano będzie można również oddać krew w ambulansie – to szansa, aby pomóc innym i przy okazji wykonać podstawowe badania oraz otrzymać informację o posiadanej grupie krwi.

Jedyne takie wydarzenie w Polsce

Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK to jedyne w kraju wydarzenie o takiej tematyce i skali, kierowane do uczniów szkół ponagimnazjalnych. Warto przyjść, aby zobaczyć zapał i młodzieńczą pasję, kibicować drużynom z całej Polski oraz nauczyć się jak sprawnie udzielać pierwszej pomocy – zachęca dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny PCK.

Tuż przez godz. 16 można obejrzeć przemarsz drużyn, a chwilę później na scenie odbędzie się uroczyste zakończenie Mistrzostw, wieńczące piknik. Zakończenie będzie transmitowane online dzięki wsparciu Netii i videoPR. Netia zapewni również uczestnikom i widzom bezpłatny dostęp do internetu Wi-Fi.

Na wszystkich uczestników Mistrzostw czekają rzeczowe upominki, zaś najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni tabletami. Dodatkową nagrodę ufundowało wydawnictwo Wiedza i Praktyka (patron medialny imprezy) – drużyna, która najlepiej rozwiąże test, zdobędzie dla swojej szkoły zestaw publikacji o tematyce bhp o wartości 2000 zł.

Więcej informacji można przeczytać na stronie internetowej www.pck.pl w zakładce MISTRZOSTWA PP.

Serdecznie zapraszamy do przybycia na plac za budynkiem Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, Metro: Imielin.

Słowa kluczowe:
PCKpierwsza pomoc