Kampania promująca zdrowe miejsce pracy dla wszystkich grup wiekowych

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
19.04.2016AKTUALNE

Kampania promująca zdrowe miejsce pracy dla wszystkich grup wiekowych

Ruszyła nowa ogólnoeuropejska kampania pt. „Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych”. Jest ona skierowana zarówno do pracodawców, jak i pracowników. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy chce uświadomić pracodawcom, że uwzględniając potrzeby związane ze zdrowiem starzejących się pracowników, osiągną większą efektywność działalności firmy. Zobacz co wiąże się z kampanią. 

W połowie kwietnia br. zainaugurowana została ogólnoeuropejska kampania pt. „Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych”. Celem projektu jest promowanie zrównoważonej pracy oraz bezpieczeństwa i zdrowia w kontekście starzenia się pracowników.

Przedsięwzięcie, które potrwa dwa lata (2016-2017), adresowane jest głównie do europejskich przedsiębiorstw, tak prywatnych, jak i publicznych. Jego inicjatorem i głównym wykonawcą jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, która wspólnie z Komisją Europejską oraz holenderską prezydencją UE odpowiedzialna będzie za konkretne działania informacyjne i promocyjne, skierowane do firm, ale także do pracowników. Bo to pracownicy powinni czuć się ważni i docenieni przez swoich pracodawców. A inwestycje w bezpieczeństwo i higienę pracy przynoszą nieocenione korzyści – zadowoleni pracownicy pracują efektywniej, a bardziej doświadczone osoby chętniej będą dzielić się wiedzą z młodszymi kolegami.

Ważne

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) prowadzi działania na rzecz stworzenia w Europie bezpieczniejszych, zdrowszych i wydajniejszych miejsc pracy. Zadaniem Agencji jest badanie, opracowanie i rozpowszechnianie zrównoważonych i rzetelnych informacji o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia. Jedną z metod promocji informacji są ogólnoeuropejskie kampanie informacyjne, jak zainaugurowana właśnie akcja na rzecz zdrowych miejsc pracy dla wszystkich grup wiekowych.

Choć starsi pracownicy są w centrum uwagi organizatorów kampanii, to także osoby młode – nabierające dopiero życiowego i zawodowego doświadczenia – są ważną grupą docelową. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat znajdą się w miejscu, które zajmują obecnie ich starsi i doświadczeni koledzy. Miejsca pracy, które uwzględniają potrzeby związane ze zdrowiem starzejących się pracowników, oznaczają większą efektywność działalności firmy, a to rozwiązanie jest korzystne dla pracowników i przedsiębiorstwa. Dlatego klimat dla zrównoważonej pracy i ochrony zdrowia trzeba zacząć tworzyć dziś, z myślą o przyszłości firmy i zwiększeniu wydajności pracowników w kolejnych dekadach.

Docenieni pracownicy – poprzez działania bhp – pracują wydajniej

Zdaniem przedstawiciela prezydencji niderlandzkiej Lodewijka Asschera kampania wychodzi naprzeciw potrzebie uczynienia europejskiego rynku pracy bardziej zrównoważonym. – Zachęcenie pracodawców i pracowników do inwestowania w lepsze przystosowanie zawodowe pozwoli na najlepsze wykorzystanie potencjału, drzemiącego w ludziach – mówił L. Asscher. – Wykrzesanie tego potencjału przyniesie firmie i gospodarce najlepsze rezultaty, bo zastrzyk energii – poprzez pokazanie, jak ważne jest bezpieczeństwo i komfort pracy każdego członka zespołu pracowniczego - którą przekazujemy pracownikom, niezależnie od ich wieku, będzie niewspółmierny do poniesionych kosztów.

Ważne

Kluczem do sukcesu firmy w obszarze zrównoważonej pracy jest podejście, polegające na uwzględnieniu całego cyklu życia pracownika. Im wcześniej weźmiemy ten fakt pod uwagę, tym dłużej pracownicy zachowają zdrowie i siły witalne, bo będą przygotowani – podobnie jak pracodawca – na zachodzące zmiany, nie tylko demograficzne, ale także gospodarcze. Może się bowiem okazać – za kilka, kilkanaście lat – że dzisiejszych miejsc pracy nie będzie lub będą wyglądać inaczej. Dlatego ważne jest, by nie czekać na zmiany bez działania, ale właśnie – działać, by rzetelnie przygotować się do zmian i ponieść jak najniższe ich koszty.

Korzyści związane z kampanią, jak podkreśla Christa Sedlatschek, dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, to nie tylko efekty biznesowe. – Jeżeli docenimy znaczenie zrównoważonej pracy w ciągu całego życia zawodowego, wówczas nie tylko pracownicy będą mogli lepiej chronić swoje zdrowie, ale skorzysta na tym długofalowo przedsiębiorstwo, gospodarka, ale także całe społeczeństwo – zapewnia dyrektor Sedlatschek. – Zdrowi pracownicy to wydajni pracownicy, a wydajni pracownicy mają zasadnicze znaczenie dla każdego skutecznie działającego przedsiębiorstwa - :to sytuacja, w której są sami wygrani.

W kampanii, oprócz promocji zrównoważonej pracy i starzenia się w zdrowiu od początku życia zawodowego istotne miejsce zajmuje także zapobieganie zagrożeniom w trakcie całego życia zawodowego. Organizatorzy kampanii przewidują pomoc pracodawcom i pracownikom w tworzeniu dobrego klimatu dla zrównoważonej pracy poprzez dostarczanie informacji i narzędzi zarządzania BHP w kontekście starzenia się pracowników.

Ważne

Zaplanowana na lata 2016–2017 kampania „Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych” podnosi świadomość znaczenia dobrego zarządzania bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w pracy oraz zapobiegania ryzyku w czasie życia zawodowego, a także dostosowania miejsc pracy do indywidualnych umiejętności – zarówno na początku kariery zawodowej pracownika, jak i w jej końcowej fazie.

W ramach kampanii odbędą się m.in. Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy (październik 2016 r. i 2017 r.) oraz ceremonia rozdania nagród przyznawanych za dobre praktyki na rzecz zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy (kwiecień 2017 r.). Kampania zakończy się szczytem poświęconym bezpiecznym miejscom pracy (listopad 2017 r.).

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.