Poleć znajomemu

Krakowscy policjanci na patrolu w maskach antysmogowych

Krakowscy policjanci na patrolu w maskach antysmogowych

Małopolska policja dba o zdrowie swoich funkcjonariuszy na patrolu oraz bezpieczne warunki pracy. 4 tys. masek antysmogowych ma zabezpieczyć policjantów z Krakowa, Nowego Sącza i Nowego Targu przed wdychaniem niebezpiecznych dla zdrowia pyłów występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Przeznaczone są dla funkcjonariuszy pełniący służbę na ulicy m.in. z ruchu drogowego, prewencji, jak również z pionu kryminalnego.

Aż 4 tys. masek antysmogowych, które będą kosztować ok. 24 tys. zł, trafi, a część już trafiła, do policjantów z komend miejskie w Krakowie i Nowym Sączu oraz komend powiatowych w Nowym Targu i Krakowie – jak poinformowała sierż. Anna Zbroja–Zagórska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Policjanci mogą korzystać z masek ochronnych oczywiście podczas smogu, ale nie tylko. Mogą z nich skorzystać również podczas codziennego patrolu, nawet jeżeli nie ma alarmu smogowego, gdy uznają, że trzeba się chronić się przed cząstkami pyłu lub spalinami. Jednocześnie nie ma odgórnego obowiązku noszenia masek.

Maski wielokrotnego użytku, w jakie wyposażeni są policjanci, wyposażone są w specjalne filtry chroniące przed wdychaniem pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz PM 0,3, których stężenie jest zwiększone podczas smogu.

"Maski są przeznaczone w szczególności dla funkcjonariuszy pełniący służbę na ulicy, m.in. z ruchu drogowego, prewencji, jak również z pionu kryminalnego" – mówiła Zbroja - Zagórska.

Postawa małopolskiej policji jako pracodawcy jest godna pochwały. Jest jednym z niewielu pracodawców w kraju, którzy postanowili chronić swoich pracowników, jakim są funkcjonariusze policji, przed szkodliwym działaniem smogu, na który są narażeni podczas patrolu.

Opr. red.