Łatwiej będzie o emeryturę pomostową- zmiany w uprawnieniach kontrolnych PIP

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
15.04.2015AKTUALNE

Łatwiej będzie o emeryturę pomostową- zmiany w uprawnieniach kontrolnych PIP

Rada Ministrów przyjęła 14 kwietnia 2015 r. proponowane przez resort pracy zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawie o emeryturach pomostowych. Zmiany te rozszerzają katalog uprawnień kontrolnych PIP w zakresie prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych 14 kwietnia 2015 r. była rozpatrywany na posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd przyjął projekt, zakładający, że Inspektorzy PIP będą mogli z urzędu przeprowadzić kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Projekt ten rozszerza bowiem kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy o ocenę merytoryczną procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jakie zmiany zakłada przyjęty przez Rząd projekt?

Według uchwalonych przez Radę Ministrów zmian, pracownik będzie mógł wnieść skargę do Państwowej Inspekcji Pracy nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również w sytuacji, w której – pomimo umieszczenia w tej ewidencji – stanowisko pracy, na którym wykonuje on prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.

Ważne

Obecnie pracownik może wnieść skargę do PIP, gdy nie zostanie umieszczony w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wówczas inspektor PIP przeprowadza kontrolę ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i wydaje decyzję o nakazaniu pracodawcy umieszczenia lub nie pracownika w tej ewidencji. Takie rozwiązanie było jednak niewystarczające i odbiegało od pierwotnego założenia i genezy uprawnień PIP w tym zakresie, stąd nowe zmiany.

Zgodnie z założeniami nowych zmian przyjętych przez Rząd pracownik będzie mógł złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy również gdy – pomimo umieszczenia go w ewidencji pracowników wykonujących prace w pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – jego stanowisko pracy, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. 

Przyjęte zmian do ustawy zakładają, że organ Państwowej Inspekcji Pracy nakaże pracodawcy, oprócz uzupełnienia ewidencji, również rozszerzenie wykazu o stanowisko, na którym skarżący pracownik wykonuje określony rodzaj pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jakie skutki mają przynieść zmiany?

Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych uchwalone przez Radę Ministrów, a przygotowane przez resort pracy, mają spowodować, że skarga pracownika wnoszona w trybie art. 41 ust. 6 ustawy o emeryturach pomostowych – oczywiście jeżeli jest zasadna – odniesie swój zamierzony skutek. Czyli pracownik zostanie umieszczony w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zarówno wtedy, gdy stanowisko, na którym wykonuje on swoją pracę, znajduje się już w wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jak i wówczas, gdy pracodawca nie umieścił tego stanowiska w wykazie.

Jeszcze innym skutkiem i mającym największe znaczenie społeczne będzie wzmocnienie ochrony ubezpieczonych, występujących o ustalenie prawa do emerytury pomostowej. Nabycie prawa przez ubezpieczonego do tego typu świadczenia zależy głównie od posiadania przez niego udokumentowanego, wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Organ rentowy będzie mógł na podstawie konta ubezpieczonego określić te okresy pracy. Zatem ułatwi to uzyskiwanie przez takich pracowników prawa do emerytury pomostowej.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.