Lekcja jednopunktowa pomoże zmniejszyć liczbę wypadków

29.08.2016AKTUALNE

Lekcja jednopunktowa pomoże zmniejszyć liczbę wypadków

Kultura, wpajanie nawyków bezpiecznego zachowania oraz zaangażowanie każdej osoby ma olbrzymi wpływ na zarządzanie bezpieczeństwem w miejscu pracy. Poprzez raportowanie oraz rozwiązywanie problemów zanim pojawi się wypadek eliminujemy jego wydarzenie.

OPL – obrazkowa instrukcja obejmująca tylko jedno zagadnienie – proste i skuteczne narzędzie

Z pomocą przy zmniejszaniu wypadków przychodzi OPL (ang. One Point Lesson), czyli lekcja jedno punktowa. Proste, ale skuteczne narzędzie, którego zadaniem jest przeciwdziałanie błędom ludzkim.

Jest to jednostronicowa instrukcja Lekcja jednopunktowa pomoże zmniejszyć liczbę wypadków

Jak wykazują statystyk GUS wypadki przy pracy wynikają głównie ze złej organizacji pracy, a co za tym idzie, niebezpiecznych zachowań pracowników. Okazuje się, że rozwiązanie właśnie tej kwestii – niebezpiecznych zachowani pracowników – może przynieść klucz do sukcesu. Środkiem do jego uzyskania jest OPL – lekcja jednopunktowa, która daje jasne skondensowane wskazówki postępowania.

Korzyści 

Ten artykuł wskaże Ci jak:

  • poprawić bezpieczeństwo w firmie bez ponoszenia znacznych kosztów
  • skutecznie przekazywać pracownikom informacje bezpiecznych zachowaniach
  • instruować pracowników z zakresu bezpieczeństwa pracy

Powszechnie wiadomo, że minimalizowanie zdarzeń grożących wypadkiem, a także niebezpiecznych warunków i działań powoduje redukcję prawdopodobieństwa wystąpienia poważniejszych wypadków. Dla każdego pracodawcy i pracownika ważnym powinno być hasło:

„Pamiętaj! Poważny wypadek, którego unikamy przez działania zapobiegawcze mógł przydarzyć się TOBIE!”.

, która obejmuje tylko jeden punkt (temat), używając więcej zdjęć niż słów, opisując sytuację tak prosto jak to tylko możliwe. Opierająca się na instrukcji wizualnej, technika OPL może obejmować wiele obszarów:

1)      działania związane z utrzymaniem ruchu i metody małych napraw,

2)      ustawienia parametrów maszyn,

3)      wiedza o tym, jak nie dopuścić do powstawania wad,

4)      wyjaśnienie udoskonaleń wprowadzonych na linii.

OPL jest zwykle tworzony dla operatorów, ale może być także używany na wszystkich etapach produkcji i szczeblach przedsiębiorstwa.

Zadaniem OPL jest nie tylko rozwijanie wiedzy i umiejętności operatorów, ale przede wszystkim ostrzeganie i przypominanie, aby zwracać uwagę na punkt pokazany w OPL.

Szkolenie to podstawa ale OPL to szybki sposób przekazu informacji

Niezbędnym i bardzo ważnym elementem OPL jest szkolenie. Operatorzy, dla których przeznaczony jest OPL, powinni być najpierw przeszkoleni. Pod koniec szkolenia wszystkie osoby biorące w nim udział powinny umieć korzystać z OPL. Szkolącym jest osoba, która stworzyła lub sprawdziła OPL – jest to zwykle inżynier, kierownik, szef zakładu lub specjalista.

Za pomocą takiego arkusza nie tylko da się szybko przekazać treść, czy wskazać rozwiązanie do poprawy, ale przekazywana wiedza staje się tym samym prosta do przyswojenia na stanowiskach, gdzie niema czasu na czytanie długich instrukcji. Narzędzie to sprawdza się doskonale na stanowisku operatorów maszyn, wózków itp. Obrazowanie zagrożeń czy niechcianych sytuacji pomaga w szybkiej i skutecznej komunikacji, dając tym samym szansę na poprawę.

Ważne

Atutem OPL jest też szybkość wdrożenia na każdym etapie rozwoju firmy. Arkusz można dostosować do indywidualnych wymagań.

Jak widać, istnieją proste rozwiązania, jakie sami możemy wprowadzić, żeby poprawić standard bhp. Nie trzeba też ponosić dużych kosztów, a zysk może okazać ogromny.

Autor: 

Ilona Ławniczak
absolwentka Inżynierii Bezpieczeństwa
na Politechnice Poznańskiej