Lenistwo i brak wiedzy przyczyną wypadku przy pracy

19.04.2018AKTUALNE

Lenistwo i brak wiedzy przyczyną wypadku przy pracy

Jak się okazuje zbieg lenistwa, pomysłowości, braku wiedzy i wyobraźni może doprowadzić do wypadku przy pracy. Przekonali się o tym dwaj pracownicy naprawiający bramę wjazdową. Chociaż mieli do dyspozycji niezbędne do wykonania pracy środki nie skorzystali z nich – były za daleko. Za to wykorzystali środki najmniej do tego przeznaczone. Ten przypadek możesz omówić podczas szkolenia bhp na stanowiskach robotniczych, jak i osób kierujących pracownikami.

Chociaż wiele mówi się o wypadkach przy pracy i o tym, że to niewłaściwe postępowanie pracowników jest ich najczęściej przyczyną, trudno niekiedy uwierzyć w zachowanie personelu i osób które odpowiadają za ich pracę. W tym przypadku chodzi niestety o brak reakcji i nadzoru ze strony brygadzisty w zdarzeniu z brakiem wiedzy, wyobraźni oraz lenistwem pracowników. Taką sytuację badał inspektor pracy OIP w Kielcach.

Stan faktyczny

Dwóch pracowników, na polecenie brygadzisty, miało zamontować na bramie wjazdowej listwę na wysokości 4,2 m. W pracach brał udział trzeci pracownik, operujący wózkiem jezdniowym podnośnikowym. Wyznaczeni pracownicy zadecydowali, że czynności będą wykonywali ze stalowego kosza posadowionego na widłach wózka jezdniowego. Kosz nie był przeznaczony do transportu ludzi, ani do wykonywania z niego prac na wysokości. Służył do transportu detali o wymiarach 1120 mm x 840 mm, wysokości 760 mm i wadze 80 kg.

Operator wózka podniósł dwóch pracowników w koszu stalowym na wysokość, ok. 2,5 m. W chwili, gdy dwaj pracownicy stanęli po jednej stronie kosza, kosz spadł z wideł, a wraz z nim obydwaj pracownicy. Wskutek wypadku pracownicy doznali licznych złamań oraz innych obrażeń ciała.

Ujawnione dodatkowe fakty

Jak okazało się, w czasie przeprowadzonej przez inspekcję pracy kontroli w związku z wypadkiem przy pracy, 5 metrów od miejsca wypadku znajdowało się rusztowanie przestawne, którego mogli użyć pracownicy do wykonania zadania. Ponadto na terenie zakładu znajdował się specjalnie skonstruowany kosz przeznaczony do wykonywania prac remontowych na wysokości, który był do dyspozycji pracowników. Jednak z niego również pracownicy nie skorzystali. Pytanie czy nie wiedzieli o jego istnieniu, czy też – jak wydaje się w przypadku rusztowania przestawnego znajdującego się nieopodal – chcieli zaoszczędzić sobie fatygi. 

Trzeba jeszcze podkreślić, że pracownicy wyznaczeni do wykonania zadania nie mieli doświadczenia zawodowego, a ponadto wykonywali oni pracę bez nadzoru – nie wyznaczono nikogo do kierowania trzyosobowym zespołem. W wyniku kontroli wyszło również na jaw, że pracownicy nie zostali poinstruowani o sposobie bezpiecznego wykonywania pracy.

Kolejną kwestią związaną brakiem nadzoru, przeszkolenia i doświadczenia zawodowego jest nie używanie przez poszkodowanych pracowników linek i szelek bezpieczeństwa oraz środków ochrony głowy podczas pracy.

Mając powyższe na uwadze można by rzec, że przy takiej postawie zarówno poszkodowanych, jak i osób nadzorujących prace wypadek był nieunikniony.

Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy

Według inspektora pracy przyczynami tego wypadku było:

  • użycie do prac na wysokości niewłaściwego sprzętu, tj. wózka jezdniowego podnośnikowego i kosza posadowionego na jego widłach,
  • nie zastosowanie do prac na wysokości specjalnego kosza lub rusztowania przestawnego,
  • nie używanie przez poszkodowanych ochron osobistych w postaci szelek i pasów bezpieczeństwa oraz hełmów ochronnych,
  • nie przestrzeganie przepisów bhp przez operatora wózka jezdniowego podnośnikowego, który zgodził się na użycie kosza nie przeznaczonego do transportu pionowego ludzi i podniósł poszkodowanych na wysokość około 2,5 nad poziom posadzki,
  • brak doświadczenia zawodowego wszystkich trzech uczestników zdarzenia wypadkowego,
  • brak instruktażu ze strony brygadzisty w zakresie bezpiecznego wykonania robót,
  • brak wyznaczenia pod nieobecność brygadzisty innej osoby kierującej i koordynującej pracą trzech pracowników (dwóch z brygady remontowej i jednego magazyniera),
  • brak reakcji innych osób z dozoru na wykonywanie prac na wysokości w sposób niebezpieczny.

Według danych GUS za 2017 r. brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym było przyczyną 7,3% wypadków przy pracy, zaś niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika to przyczyna 6,6% wypadków. Przyczyny te zajmują 2 i 3 miejsce wśród najczęstszych przyczyny wypadków przy pracy. Natomiast niewłaściwa organizacja pracy to przyczyna 4,3% wypadków przy pracy jakie miały miejsce w ubiegłym 2017 r.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku

W wyniku przeprowadzonej przez PIP kontroli oraz dokonanych ustaleń w związku z badaniem okoliczności i przyczyn wypadku inspektor pracy wydał 4 decyzje nakazowe oraz ukarał osobę działającą w imieniu pracodawcy mandatem karnym w wysokości 2000zł.

Analizując ten wypadek przy pracy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na brak nadzoru nad pracownikami. Praca, do której zostali wyznaczeni poszkodowani pracownicy, to praca na wysokości, - zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Powinna zatem znajdować się pod szczególnym nadzorem brygadzisty. Pracownicy powinni szczegółowo zostać poinformowani o sposobach bezpiecznego wykonywania pracy, konieczności stosowani środków ochrony indywidualnej (kaski, szelki, linki) oraz odpowiednich narzędzi (rusztowania lub kosza).

Pamiętajmy, nie lekceważmy żadnego zadania jeżeli zaliczamy je do prac szczególnie niebezpiecznych. Powierzone pracownikom bez doświadczenia zawodowego, instrukcji jego wykonania i nadzoru nad realizacją może zakończyć się wypadkiem przy pracy.