Poleć znajomemu

Liczne nieprawidłowości w zakresie bhp w sklepach Praktiker

Liczne nieprawidłowości w zakresie bhp w sklepach Praktiker

Jak poinformował na konferencji prasowej, 27 czerwca 2017 r., Główny Inspektor Pracy kontrole przeprowadzone w sklepach Praktiker wykazały liczne nieprawidłowości w zakresie bhp, chodzi m.in. o brak dostępu do szatni i umywalni, powierzanie obsługi wózków jezdniowych osobom bez uprawnień, Efekt kontroli to wstrzymanie prac z powodu bezpośredniego zagorzenia zdrowia i życia oraz 12 decyzji w zakresie bhp.

Inspektorzy pracy skontrolowali 13 sklepów należących do sieci Praktiker na terenie całego kraju, w których pracę świadczyło ponad 1800 pracowników. W wyniku kontroli ujawnionych zostało szereg nieprawidłowości w zakresie bhp.

W Czeladzi, Częstochowie i Bytomiu nie zapewniono pracownikom dostępu do szatni i umywalni. Obsługę wózków jezdniowych z napędem spalinowym powierzano pracownikom nie posiadającym imiennych zezwoleń do obsługi tych pojazdów.

W wyniku kontroli inspektorzy pracy wydali 12 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności w zakresie bhp, nakaz wstrzymania prac z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia oraz 10 decyzji płacowych na kwotę ok. 1,5 mln zł w odniesieniu do 512 pracowników. Skierowali także wniosek do sądu o ukaranie przedstawiciela spółki.

Natomiast jeszcze w trakcie kontroli, tj. 29 maja br., Praktiker wypłacił części ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej i zużycie obuwia roboczego oraz wynagrodzeń.

Do chwili obecnej, jak informuje PIP, do inspekcji wpłynęło 280 skarg od pracowników sieci.

Źródło: PIP