Minimalizacja narażenia kosmetyczki na działanie szkodliwych czynników biologicznych

14.05.2014AKTUALNE

Sposób wykonywania pracy przez kosmetyczki powoduje narażenie ich na negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników biologicznych. Mogą się one przedostawać do organizmu przez drogę inhalacyjną (powietrzną), skórną i pokarmową. Przenoszenie zakażenia najczęściej odbywa się przez ręce pracownika.

Chcąc skutecznie ograniczyć narażenie pracowników zakładu kosmetycznego na działanie szkodliwych czynników biologicznych należy przede wszystkim zastosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, na przykład:

  • odmawiać możliwości wykonania zabiegu u klientów z widocznymi zmianami chorobowymi skóry,

  • nie dopuszczać do świadczenia pracy przez chorego pracownika (chodzi tu o przeziębienie, grypę, choroby zakaźne).

Należy również zastosować niezbędne środki zabezpieczające przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywania pracy w warunkach narażenia, na przykład:

  • wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej – na stanowisku pracy kosmetyczki będą to w szczególności rękawice jednorazowe do zabiegów czyszczenia cery, manicure, pedicure i depilacji woskiem, ale także jednorazowa bielizna zabiegowa, a przede wszystkim jej elementy, takie jak na przykład jednorazowe szlafroki;

  • umożliwić pracownikom mycie rąk po wykonaniu usługi w ciepłej wodzie z zastosowaniem odpowiednich środków higieny (mydła w płynie w dozowniku i ręcznika jednorazowego użytku);

  • zapewnić pracownikom środki do dezynfekowania rąk przed zabiegiem i po jego wykonaniu;

  • zagwarantować dezynfekcję i sterylizację stosowanych do zabiegów sprzętu kosmetycznego oraz urządzeń;

  • zapewnić higienę pomieszczeń i miejsc wykonywania pracy (szczególnie traktowane powinny być powierzchnie przedmiotów wchodzących w kontakt z ciałem klienta, gdyż mogą się tam gromadzić oraz rozwijać drobnoustroje wywołujące poważne zakażenia).

Szczegółowe wymagania dotyczące ograniczania narażenia pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych określa rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716 ze zm.).

Waldemar Krupa - główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa w zakresie prawa i ochrony pracy SEKA S.A.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.