Można już sprawdzić efektywność wdrożonej ochrony słuchu

Marcin Papierz
29.11.2012AKTUALNE


Wszechobecne zagrożenie utratą słuchu sprawia, że pracodawcy, inspektorzy ds. bhp oraz specjaliści zajmujący się problematyką ochrony słuchu muszą potrafić udzielić odpowiedzi na bardzo istotne pytanie - jaką faktyczną ochronę zapewnia pracownikowi użytkowany w zakładzie pracy sprzęt ochrony słuchu. Obecnie możliwa jest odpowiedź na to pytanie dzięki systemowi weryfikacji ochrony słuchu


Badania środowiskowe, wybór odpowiedniego rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz szkolenia praktyczne to podstawowe działania służące zabezpieczeniu pracowników przed utratą słuchu spowodowaną hałasem. Kolejny etap tych działań to system weryfikacji - obiektywny, ilościowy system sprawdzania, na ile efektywna jest ochrona słuchu wdrożona w danym zakładzie pracy.


Do tej pory prostej informacji o poziomie ochrony ochronnika słuchu dostarczał tzw. wskaźnik jednoliczbowej oceny tłumienia SNR, podawany na opakowaniu sprzętu ochronnego.


Uważa się jednak, że SNR nie jest wskaźnikiem miarodajnym, ponieważ dotyczy on sprzętu prawidłowo dopasowanego do przewodu słuchowego, zakładanego przez osoby doskonale przeszkolone w tym zakresie, testowanego w idealnych warunkach zewnętrznych. W środowisku pracy takie dopasowanie dalekie jest od doskonałości. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę indywidualny kształt przewodu słuchowego u poszczególnych osób, nie trudno dojść do wniosku, że różni ludzie w różnych miejscach mają zapewniony różny poziom ochrony słuchu.


Na jaką więc ochronę mogą liczyć poszczególni pracownicy?


Dzięki systemowi weryfikacji ochrony słuchu można skończyć ze zgadywaniem i zacząć korzystać z wiedzy dostarczanej przez system. Specjalista może na miejscu, w zakładzie pracy przetestować, zweryfikować oraz odnotować w dokumentacji poziom ochrony słuchu zapewniany poszczególnym pracownikom - szybko, sprawnie i dokładnie.


O tym, jak działa system weryfikacji doboru środków ochrony słuchu, przeczytać można w najnowszym numerze kwartalnika „NORMAbhp.pl”.

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.